Dmidecode - łatwy sposób na zbadanie zawartości własnego komputera

Dzięki programowi Dmidecode użytkownik może dokładnie zbadać konfigurację sprzętową w systemie Linux bez otwierania obudowy. Narzędzie analizuje wszystkie dane dotyczące urządzeń "widzianych" przez BIOS płyty głównej i podaje dostępne wiadomości na ich temat.

Dmidecode gromadzi uzyskane dane i przedstawia je użytkownikowi w postaci wyczerpującego raportu. Można w nim znaleźć takie informacje jak producent urządzenia, model, numer seryjny, wersja BIOS oraz wiele innych. Nie jest problemem odczytanie poziomu wykorzystania procesora, specyfikacji kart w gniazdach AGP, PCI czy ISA, ilości pamięci fizycznej RAM wraz z jej dokumentacją oraz opisów zewnętrznych urządzeń podłączonych do portów komputera (USB, LPT, PS2, itp.). Wśród nich można nawet odnaleźć charakterystyki napięciowe odpowiednich złączy na płycie głównej. Przykładowy raport można zobaczyć pod tym adresem

Należy pamiętać, że narzędzie nie diagnozuje samodzielnie żadnego urządzenia. Pobiera ono wszystkie dostępne dane zgromadzone przez BIOS płyty głównej. Ilość informacji zawartych w raporcie jest więc bezpośrednio zależna od funkcji płyty głównej. Dmidecoder został wykorzystany w wielu programach diagnostycznych, takich jak Prtdiag, dzięki którym poruszanie się w odnalezionych specyfikacjach staje się o wiele łatwiejsze.

Pobierz plik

Więcej informacji