Dni 32-bitów policzone

Podczas odbywających się w Las Vegas targów Comdex 2003, AMD ogłosiło swe plany odnośnie przyszłych procesorów. Najistotniejsza informacja mówi o planach wycofania z produkcji procesorów 32-bitowych jeszcze przed końcem 2005 roku .

Marty Seyer, wiceprezes i dyrektor generalny sekcji mikroprocesorów w AMD stwierdził, że firma będzie produkowała 32-bitowe Athlony tak długo jak będą tego chcieli klienci. Dodał jednak, że w momencie gdy ceny 64-bitowych procesorów drastycznie spadną, kupno modeli 32-bitowych nie będzie miało sensu.

W ciągu najbliższych trzech lat AMD zamierza sprzedać od 50 do 100 mln procesorów 64-bitowych. W powodzeniu planu AMD może pomóc zainteresowanie nową platformą ze strony dużych producentów pecetów. Podczas Comdeksu, HP pokazało pierwszy komputer z Athlonem 64, jaki znalazł się w ofercie tego producenta. Jest to model Compaq Presario 8000Z przeznaczony głównie dla wymagających graczy.

Opinie rynku co do powodzenia platform 64-biotowych są podzielone. Zastępca dyrektora firmy Epic Games, Mark Rein przewiduje, że dopiero w 2007 roku nasycenie rynku platformami 64-bitowymi (zarówno AMD jak i Intela) będzie odpowiednio duże, że będzie można mówić o masowej skali popularyzacji tego typu pecetów. Wtedy też Epic planuje tworzenie gier przeznaczonych wyłączenie na platformy 64-bitowe. Aktualnie firma przygotowuje specjalną wersję gry Unreal Tournament pracującą z Athlonem 64, która ukaże się na rynku w 2004 roku.


Zobacz również