Do bazy prosto z radiowozu

Policja chce, aby więcej patroli miało mobilny dostęp do zasobów policyjnych baz danych. W tym celu przeznaczy ponad 60 mln zł na zakup komputerowych terminali do samochodów oraz palmtopów z modułami GPRS/EDGE. Za ich pomocą funkcjonariusze uzyskają dostęp do systemów działających w Policyjnej Sieci Transmisji Danych (PSTD), w tym danych z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP).

Komputer samochodowy marki Sunit. Jednostka centralna.

Komputer samochodowy marki Sunit. Jednostka centralna.

Zakupy te związane są z projektem nazwanym "Upowszechnienie dostępu do zasobów SIS" w ramach którego policja rozbudowuje infrastrukturę sieciową i doposaża swoje jednostki w stanowiska komputerowe zapewniające dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych systemów informatycznych. (min. SIS i SIS II). W ramach projektu służby prewencyjne i "drogówka" otrzymają kilka tysięcy przenośnych terminali, które umożliwia zdalną łączność z policyjnymi bazami danych. Przetarg na dostawy tych urządzeń wygrało konsorcjum w skład, którego weszły: Emax , Winuel, Aram, Unicom oraz fińska firma Sunit OY. Ta ostatnia (której przedstawicielem jest Unicom) jest dostawcą specjalizowanych komputerów pokładowych.

W policyjnych Volskwagenach, Oplach, Skodach i Polonezach zostanie zainstalowanych w sumie nowych 2200 komputerów pokładowych marki Sunit działających pod kontrola systemu Windows XP Professional. Umowa jaka konsorcjum Emaksu 30 grudnia 2006 r. zawarło z Komendą Główną Policji obejmuje także dostawy 1500 sztuk urządzeń PDA z modułami GPRS/EDGE na wyposażenie pieszych patroli policyjnych. Będą to palmtopy marki Symbol o podwyższonej odporności.

Dostęp do terminali samochodowych zabezpieczony będzie w oparciu o infrastrukturę PKI i specjalne karty mikroprocesorowe. W przypadku palmtopów autoryzacja i uwierzytelnianie użytkownika odbywać będzie się na podstawie karty SIM (z zapisanym odpowiednim certyfikatem) i jej numeru PIN.

Wartość netto umowy - obejmującej także przeprowadzenie szkoleń - wynosi 49,9 mln zł netto. Zakup mobilnych terminali dla policji finansowany jest ze środków unijnych.


Zobacz również