Do fotografii i wideo

Aplikacje foto i wideoedycyjne nie kończą się na popularnym adobe photoshop i premiere elements. Na wyspecjalizowanych stronach internetowych można znależć setki ciekawych narzędzi pomocnych w komputerowej edycji zdjęć i filmów. Prezentujemy najciekawsze z nich.


Aplikacje foto i wideoedycyjne nie kończą się na popularnym adobe photoshop i premiere elements. Na wyspecjalizowanych stronach internetowych można znależć setki ciekawych narzędzi pomocnych w komputerowej edycji zdjęć i filmów. Prezentujemy najciekawsze z nich.

EasePhoto Image Resizer 2.6.2

Do fotografii i wideo

Najnowsza wersja niezłego programu do seryjnej edycji zdjęć. EasePhoto Image Resizer 2.6.2 umożliwia zapisanie wybranych plików graficznych w innym formacie (program obsługuje formaty JPG, GIF, PNG, BMP, TIF, PCX), przeskalowanie każdego z obrazków, zmianę nazw (można określić początkową i końcową część nazwy pliku). Ciekawą opcją jest możliwość umieszczenia we wszystkich przetwarzanych obrazach znaku wodnego, tekstowego lub graficznego (o dowolnym poziomie przezroczystości), co przyda się, jeśli chcemy pokazać zdjęcia np. na stronie internetowej. Aplikacja jest dostępna w wersji testowej, w której niestety ograniczono liczbę jednocześnie przetwarzanych zdjęć do 5. Pełna kosztuje 20 USD (ok. 70 zł).

http://www.easephoto.com

Graphics Converter Pro 5.92

Do fotografii i wideo

Ten program służy przede wszystkim do konwersji pomiędzy różnymi typami plików graficznych. Aplikacja potrafi wczytać ponad 500 różnych formatów plików graficznych, zapisuje ponad 100. Niewiele programów jest tak wszechstronnych! Oczywiście, sama konwersja to nie wszystko - program potrafi także przetwarzać konwertowane grafiki, także z zastosowaniem filtrów (rozmycie, wyostrzenie, balans kolorów) i efektów specjalnych (szum, fala, obrót o dowolny kąt itd.). Program potrafi konwertować nie tylko całe obrazki, ale także ich fragmenty o określonych rozmiarach. Graphics Converter Pro 5.92 może być także użyty jako przechwytywarka ekranu. Aplikacja jest wygodna i dopracowana, zadbano nawet o opcję aktualizacji przez Internet. Prawdziwą wartość Graphics Converter Pro 5.92 można docenić, używając aplikacji do konwersji wielu plików naraz. Jeśli musimy regularnie zmieniać format dużej liczby zdjęć, warto przygotować plik BAT (program można uruchamiać z wiersza poleceń), który zautomatyzuje cały proces. Program dostępny jest w 30-dniowej wersji testowej, jeśli chcemy używać go na stałe, trzeba zapłacić 30 USD (ok. 100 zł).

http://www.graphics-converter-pro.com

Amazing Photo Editor 4.9.5

Do fotografii i wideo

To zaskakująco wszechstronny program do edycji grafiki rastrowej, najlepiej sprawdzający się w fotoretuszu zdjęć. Aplikacja udostępnia podstawowe opcje, dopasowywanie jasności, kontrastu, balansu kolorów itd. Ciekawie prezentują się narzędzia do lokalnego fotoretuszu. Za pomocą specjalnych "pędzli" można zmienić ostrość lub jasność małych fragmentów zdjęcia. Program zawiera również klasyczny zestaw kilkunastu typowych filtrów. Amazing Photo Editor może też służyć do robienia zrzutów ekranowych i konwersji plików graficznych. Program nie jest pozbawiony wad, niektóre narzędzia nie działają zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Dostosowanie efektów ich pracy do własnych potrzeb okazuje się dość kłopotliwe. Brakuje narzędzia do klonowania, czyli jednej z najważniejszych opcji fotoretuszerskich. Kłopotliwą dla polskiego użytkownika cechą aplikacji jest też przechwytywanie skrótu [Alt Z] - trudno jednocześnie pracować z edytorem tekstu. Program jest dostępny w bezpłatnej, 30-dniowej wersji testowej. Pełna wersja kosztuje 30 USD (ok. 100 zł).

http://www.silvereaglesoft.com

ArtStudio 2005

Do fotografii i wideo

Program należy do grupy aplikacji umożliwiających malowanie i rysowanie na ekranie prawie tak samo, jak na kartce papieru z użyciem farb czy pasteli. Można dopasować twardość, rozmiar i przezroczystość pędzla, a kolory mieszać na specjalnej palecie - podobnie jak farby olejne na prawdziwej palecie malarskiej. Malowanie odbywa się w dwóch trybach: nakładania i rozsmarowywania koloru. Ten drugi tryb odpowiada intuicyjnemu mieszaniu kolorów bezpośrednio na kartce lub płótnie za pomocą palca lub szpachli. Malowanie w ArtStudio 2005 jest niezwykle proste, a niewielka liczba narzędzi okazuje się w pełni wystarczająca. Co ciekawe, wszystkie czynności wykonane przez malującego są zapamiętane, a całą pracę nad obrazkiem można wyświetlić w postaci animacji. Projekt tworzony w ArtStudio 2005 nie musi składać się wyłącznie z pojedynczego obrazka, może zawierać warstwy, pola tekstowe, obrazy wczytane z zewnętrznych plików. Za pomocą aplikacji można nawet przygotować efektowne wygaszacze ekranu, oparte właśnie na animacji tworzenia grafiki. W wersji testowej programu część opcji jest niestety nieaktywna, w tym zapisywanie tworzonych dzieł do pliku. Cena: 30 USD (ok. 100 zł).

http://www.drawinghand.com

Ulead Video Studio 9

Do fotografii i wideo

Popularny i lubiany przez użytkowników domowy wideoedytor. Może pracować w trzech trybach różniących się poziomem zaawansowania. Najprostszy tryb, DV-to-DVD Wizard, to praktycznie pojedynczy kreator, pozwalający przenieść materiał z kamery na wypalony krążek DVD. W trybie Movie Wizard można przygotować film w oparciu o jeden z ponad 20 szablonów, dodać napisy, muzykę, efekty przejść pomiędzy scenami.

Do fotografii i wideo

Największe możliwości daje tryb Video Editor, z narzędziami takimi jak Chroma Key (najczęściej znany jako blue box lub green box) czy - to nowość - możliwością wstawienia do filmu animacji we Flashu. Ciekawe nowe narzędzia pojawiły się też w opcjach udźwiękawiania filmów - głośność muzyki może być dopasowana do głośności danej sceny, można także użyć efektu reverb, aby odtwarzana w tle muzyka odpowiadała akustyce pomieszczeń pokazanych na filmie. Ulead Video Studio 9 posiada kilka niedociągnięć. Brakuje zwłaszcza funkcji automatycznej korekcji koloru i minimalizowania efektu trzęsącego się obrazu. Można mieć też pewne zastrzeżenia do narzędzi tworzenia krążków DVD: przygotowanie menu na podstawie szablonów jest wygodne, lecz efekt, jaki uzyskamy, nie jest zapisywany razem z plikiem projektu. Gdybyśmy chcieli nagrać ten sam projekt ponownie, tworzenie menu za każdym razem zaczynamy od początku. Program dostępny jest w bezpłatnej wersji testowej. Cena pełnej licencji wynosi 100 USD (ok. 320 zł).

http://www.ulead.com