Do niczego nie podobny

Nowy ScanJet 4600 nie przypomina skanera.

Pomysł na zbudowanie nowego, cienkiego, ale wysokiej jakości skanera zrodził się w HP. Bardzo różni się od urządzenia, które przywykliśmy uważać za skaner. Wygląda jak okno zespolone z dwóch szyb. Zbudowano go ze szkła poliwęglanowego odpornego na zarysowanie. W nowej konstrukcji skanowana strona nie jest zasłonięta, więc można ją precyzyjnie ustawić. Pionowe czy ukośne położenie urządzenia nie przeszkadza mu w pracy, można skanować np. mapę wiszącą na ścianie. Scalaniem fragmentów zajmie się oprogramowanie.

Nie zmieniono ani źródła światła, ani rodzaju przetwornika charakterystycznego dla urządzeń CCD, ale przeprojektowano optykę. Tradycyjna daje ostry obraz nawet w dużej odległości od szyby, ale wymaga przestrzeni, przeciwnie do szczątkowej, używanej w supercienkich skanerach CIS. Aby uzyskać jako-taką głębię ostrości, wytyczono bardzo skróconą, ale jednak dłuższą niż modelach CIS drogę optyczną. Tworzą ją dwa lustra i macierz soczewek. Ponieważ oryginały refleksyjne i przezrocza montuje się po różnych stronach szyby, aby zachować niezbędne ogniskowanie, niektóre części optyki muszą być ruchome. W poprawianiu ostrości ma także swój udział oprogramowanie.

Podstawowe dane techniczne nie są tak rewolucyjne. Rozdzielczość optyczna wynosi 1200 dpi, głębia koloru - 48 bitów. Pobór mocy zmniejszono do 15 W, jednak nie na tyle, aby zasilać skaner przez port USB 2.0. Nowinka nie będzie tania: 849 zł kosztuje wersja podstawowa, ScanJet 4600. Za model 4670, z przystawką do przezroczy, trzeba będzie zapłacić 1099 zł. (mc)

Informacje HP, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl , cena modelu 4600- 849, 4670 - 1099 zł.