Do pracy i do... rozrywki

Dla dystrybucji linuksowych charakterystyczne jest, że wraz z systemem operacyjnym otrzymujemy pakiet oprogramowania, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających. Są tam m.in. aplikacje biurowe, multimedialne, programy naukowe, techniczne, narzędzia administracyjne i służące do komunikowania się za pośrednictwem sieci. Od standardu tego nie odbiega system Novell Linux Desktop.


Dla dystrybucji linuksowych charakterystyczne jest, że wraz z systemem operacyjnym otrzymujemy pakiet oprogramowania, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających. Są tam m.in. aplikacje biurowe, multimedialne, programy naukowe, techniczne, narzędzia administracyjne i służące do komunikowania się za pośrednictwem sieci. Od standardu tego nie odbiega system Novell Linux Desktop.

Wraz z systemem Novell Linux Desktop otrzymujemy kilka gigabajtów oprogramowania, a w tym prawdziwe perełki z każdej niemal dziedziny

Wszystko do biura

Do pracy i do... rozrywki

Pakiet OpenOffice.org zawiera praktycznie wszystko, czego pracownikom biurowym potrzeba: procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzia do rysowania i tworzenia prezentacji

W kategorii oprogramowania biurowego czołowe miejsce zajmuje, znany nie tylko z systemów linuksowych, pakiet Open-Office.org. W jego skład wchodzą: procesor tekstów, program do tworzenia prezentacji, arkusz kalkulacyjny, edytor stron HTML i narzędzie do rysowania. W wersji z Novell Linux Desktop zwiększono zgodność formatów plików z pakietem Microsoft Office, co znacznie ułatwia wymianę plików użytkownikom różnych platform. Novell Linux Desktop zapewnia również wierniejsze odwzorowywanie oryginalnego układu dokumentów utworzonych za pomocą pakietu Office, gdyż zawiera czcionki zgodne pod względem geometrii z czcionkami Microsoftu. W OpenOffice.org Novell Edition (specjalna wersja pakietu przygotowana przez firmę Novell) wprowadzono również liczne poprawki, które zapewniają lepsze współdzielenie plików pakietu Office, m.in. pełną konwersję wbudowanych obiektów i większą zgodność z funkcjami stosowanymi w Excelu. W przeciwieństwie do standardowej edycji pakietu OpenOffice.org, która usuwa z dokumentów makropolecenia Office'a, wersja Novell Edition zachowuje je, co osobom współpracującym z użytkownikami pakietu Microsoftu gwarantuje utrzymanie integralności dokumentów. Warto podkreślić, że pakiet OpenOffice.org jest ściśle zintegrowany z programem Novell Evolution, dzięki czemu jego użytkownicy mogą wysyłać dokumenty jako wiadomości poczty elektronicznej oraz prowadzić korespondencję seryjną z wykorzystaniem książki adresowej Evolution jako źródła danych.

OpenOffice.org umożliwia ponadto eksportowanie dokumentów do formatu PDF bez stosowania dodatkowych aplikacji, tworzenie stron internetowych oraz prezentacji. Pakiet biurowy uzupełniają tzw. żółte karteczki, pozwalające na szybkie tworzenie ekranowych notatek, przeglądarki plików PDF, narzędzia do skanowania tekstu (OCR), organizery typu PIM (Personal Information Manager), potężne narzędzie do grafiki bitmapowej, jakim jest Gimp w wersji 2.0.2, oraz program Sodipodi do tworzenia grafiki wektorowej. Codzienną pracę ułatwiają również narzędzia do wymiany i synchronizacji danych z urządzeniami mobilnymi domu (Novell iFolder) czy takie, jak klient Citrix ICA, pozwalający korzystać z aplikacji, których nie można uruchomić bezpośrednio w środowisku Novell Linux Desktop (np. aplikacji Windows działających na zdalnych serwerach).

Grupowa E(v)olucja

Do pracy i do... rozrywki

W Novell Linux Desktop nie brak również aplikacji multimedialnych, umożliwiających m.in. odtwarzanie plików audio, wideo czy tworzenie własnych płyt CD i DVD.

Bodaj najpopularniejszym klientem Linuksa do pracy zespołowej jest Novell Evolution.

W systemie znajdziemy go zarówno na pasku szybkiego uruchamiania, jak i w menu Programy, gdzie ulokowano poszczególne moduły (poczta, kontakty, kalendarz). Ta wyjątkowo łatwa w użytkowaniu aplikacja zapewnia jednocześnie obsługę poczty elektronicznej, terminarzy oraz zarządzanie zadaniami i danymi kontaktowymi. Ściśle integruje się z innymi aplikacjami i narzędziami komunikacyjnymi, m.in. Novell GroupWise i Microsoft Exchange. Novell Evolution obsługuje następujące protokoły pocztowe: I MAP, POP, SMTP i Authenticated SMTP oraz Microsoft Exchange 2000 i 2003. Obsługa standardu iCalendar pozwala osobom korzystającym z osobnych serwerów pracy zespołowej współdzielić i publikować informacje o zebraniach oraz subskrybować terminarze udostępniane na stronach WWW (webcal). Obsługa protokołu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) zapewnia dostęp do wykorzystywanych w firmie książek adresowych. Novell Evolution gwarantuje również bezpieczeństwo wiadomości dzięki zastosowaniu zgodnych ze standardami mechanizmów szyfrowania, takich jak PGP/GPG, SASL czy SSL/TLS.

Wersja Novell Evolution 2.0 zawiera nowy składnik Novell Evolution Data Server, który udostępnia pliki przechowywane w Evolution (np. wiadomości e-mail, terminarze i dane kontaktowe) pozostałym aplikacjom biurowym. Można np. przeglądać spotkania i zadania w terminarzu wbudowanym w systemowy pulpit, wyświetlać przypomnienia o spotkaniach w obszarze powiadomień panelu oraz dodawać znajomych do multikomunikatora internetowego Gaim, umieszczając ich w książce adresowej Novell Evolution. Aplikacja pozwala także wyświetlać, edytować i aktualizować e-maile, książki adresowe, terminarze i zadania przechowywane na serwerach Novell GroupWise oraz na serwerze Microsoft Exchange.

Widziane z sieci

Do pracy i do... rozrywki

Najważniejsze programy oraz opcje dotyczące konfigurowania systemu dostępne są wprost z menu znajdującego się na pasku zadań.

Novell Linux Desktop 9 oferuje różnorodne programy do obsługi sieci, ze zdobywającą coraz większą popularność, wygodną, łatwą w obsłudze przeglądarką internetową Mozilla Firefox na czele. Firefox ma zaawansowane i bardzo ciekawe funkcje, m.in. zintegrowane paski wyszukiwania, przeglądanie stron z wykorzystaniem zakładek oraz mechanizm selektywnego ładowania obrazków. Jego najważniejszymi atutami - zwłaszcza w porównaniu z innymi przeglądarkami - są skuteczne narzędzia do ochrony bezpieczeństwa i prywatności, m.in. mechanizmy blokowania wyskakujących reklam (okien pop-up) i wybiórczego uruchamiania plików cookies, opcje zabezpieczające przed uruchomieniem kontrolek ActiveX, a także zestaw narzędzi dla programistów, w tym niezwykle użyteczna konsola obsługi błędów oraz ostrzeżeń JavaScript i CSS i opcjonalny Document Inspector, które podaje szczegółowe informacje na temat przeglądanych stron internetowych. Dodatkowo nowy system łatwej migracji (Easy Transition) importuje wszystkie dotychczasowe ustawienia - folder Ulubione, hasła i inne dane z Internet Explorera oraz innych przeglądarek. W skład Novell Linux Desktop wchodzą również: klient FTP, IRC, czytnik wiadomości z grup oraz popularne komunikatory internetowe Gaim i Kopete. Komunikatory te obsługują popularne sieci przesyłania wiadomości, takie jak AOL, MSN, Yahoo!, Gadu-Gadu i Jabber. Dodano też obsługę Novell GroupWise Messenger i Lotus SameTime.

Narzędzia administratora

Do pracy i do... rozrywki

Klient Citrix ICA pozwala na bezpieczne korzystanie z aplikacji Windows działających na zdalnych serwerach.

Podstawowym narzędziem administratora będzie zapewne YaST, kompleksowe narzędzie do instalacji, konfiguracji i administracji, obsługujące tzw. wspólny model informacji (CIM: common information model) - standardowy interfejs wykorzystywany w korporacyjnych rozwiązaniach do zarządzania systemami. Ułatwia obsługę wielkich środowisk informatycznych, zapewnia zgodność z narzędziami do administrowania systemami innych producentów, pozwala m.in. na dostęp do systemów plików UNIX, NFS i Windows za pomocą zaledwie jednego kliknięcia, a także na wdrażanie serwerów linuksowych automatycznie - bez udziału użytkowników czy wyspecjalizowanych informatyków.

W skład pakietu Novell Linux Desktop wchodzi również Red Carpet Daemon, który w połączeniu z serwerem Novell ZENworks Linux Management ułatwia administratorom wdrażanie, konfigurowanie i uaktualnianie oprogramowania całego przedsiębiorstwa oraz centralne zarządzanie nimi. Uzupełniają je narzędzia do monitorowania pracy systemu i sieci (m.in. saint i snort), serwery poczty, WWW, ftp i proxy, a także do administrowania dowolną bazą danych SQL (Mergeant 0.12.1).

Do pracy i do... rozrywki

Novell Evolution to wyjątkowo łatwy w użyciu klient poczty elektronicznej łączący w sobie również funkcje terminarza, książki adresowej oraz zarządzania zadaniami.

Do pracy i do... rozrywki

Evolution oferuje różne rodzaje widoku kalendarzy, co ułatwia zarządzanie zaplanowanymi zadaniami czy spotkaniami.