Do tanga trzeba dwojga

ATI, dawny Goliat na rynku kart graficznych, sprowadzony przez NVIDIĘ do wymiarów Dawida, przebudził się i chce odzyskać swoją potęgę. Zapowiada się ciekawy pojedynek.

ATI, dawny Goliat na rynku kart graficznych, sprowadzony przez NVIDIĘ do wymiarów Dawida, przebudził się i chce odzyskać swoją potęgę. Zapowiada się ciekawy pojedynek.

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Do naszego laboratorium trafiło 10 nowych kart graficznych. W większości są to rozmaite wariacje na temat układów GeForce2/3. Wśród nich znalazły się jednak dwie perły - karty oparte na układzie Radeon 8500. Określenie "perła" jest w tym miejscu stosowne ze względu na rewelacyjny stosunek ceny do możliwości, jaki oferują. Początek 2002 r. powinien przynieść spadek cen wszystkich kart graficznych, głównie ze względu na planowane wprowadzenie do sprzedaży modeli z nowymi układami GeForce4 i ATI R300 (nazwa kodowa).

ATI Radeon 8500

Informacje: Pronox System tel. (32) 2075600 www.pronox.pl

Cena: 1149 zł

Najnowszy układ graficzny firmy ATI - Radeon 8500 - wchodził na rynek z pewnymi problemami. Najpierw ATI wysłała do testów egzemplarze kart z nieukończonymi sterownikami, które nie potrafiły wykorzystać niektórych funkcji karty.

Potem okazało się, że sterowniki zostały zoptymalizowane pod kątem wyników w benchmarku Quake III Arena, jednak podwyższenie liczby klatek/s okupione było dużo niższą jakością tekstur. Wszystko jednak wskazuje na to, że te przejściowe problemy mamy już za sobą, a 8500 jest jedną z najbardziej interesujących kart na rynku.

Nie tylko dlatego, że jest alternatywą dla NVIDII, ale również z tego powodu, że jest to propozycja bardzo poważna i dopracowana. Mówiąc krótko, w Radeonie 8500 znajdziemy wszystkie cuda nowoczesnej technologii służącej do przetwarzania obrazu. W przypadku Radeona 8500 wyniki obecnych benchmarków nie oddają całej prawdy o możliwościach karty, choć są imponujące. Karta ATI jest szybsza niż jakikolwiek GeForce3 i troszkę wolniejsza niż GeForce3 Ti 500. Ostatecznie w kategorii wydajności karta otrzymała ocenę 9/10. Jedyny test, w którym wyraźnie nie daje sobie rady, to MCAD z pakietu SpecViewPerf - być może sterownik OpenGL nie jest jeszcze w pełni doskonały.

Siłę tego układu poznamy jednak dopiero za kilka miesięcy, gdy gry zaczną powszechnie wykorzystywać nowe technologie zawarte w Radeonie 8500. Jest ich naprawdę wiele, m.in. TruForm, pozwalający tworzyć bardzo płynne krzywe w obiektach 3D (zamiast znanych dzisiaj, mocno kanciastych) albo SmoothVision, czyli zaawansowany mechanizm wygładzania krawędzi z losowym wyborem punktów do samplowania. Trzeba też pamiętać, że kilka najbliższych generacji sterowników również powinno przynieść pewien wzrost wydajności.

Dużą zaletą karty jest też jej cena, oscylująca w granicach 1100 zł. Biorąc pod uwagę liczbę klatek/s, jaką kupujemy za każdą złotówkę, najnowsza karta ATI właściwie nie ma konkurencji, a przynajmniej nie ze strony kart wyposażonych w układy NVIDII.

Mint ATI Radeon 8500

Informacje: Mint Group tel. (22) 8172088 www.mint.com.pl

Cena: 1072 zł

Karta, pod którą podpisała się firma Mint, wyprodukowana jest w rzeczywistości przez ATI. Jest to jeden z pierwszych przejawów zmienionej polityki dystrybucyjnej ATI, w myśl której także zewnętrzni producenci będą mogli na swoich kartach wykorzystywać układy tego kanadyjskiego producenta.

Był to chyba jedyny rozsądny sposób, aby sprostać konkurencji ze strony NVIDII. Nie trzeba dodawać, że sytuacja taka jest korzystna dla klientów, ponieważ mogą liczyć na pojawienie się bardzo dobrych kart z układami ATI, wyprodukowanych przez licznych dalekowschodnich wytwórców, a więc tańszych niż karty oryginalne. Pod względem wydajności, karta firmowana przez Minta w niczym nie ustępuje opisanej nieco wcześniej karcie ATI 8500, co jest logiczne, biorąc pod uwagę ich identyczną konfigurację. Świadczyć mogą o tym takie same oceny wydajności - 9,0 w skali 0-10. Oznacza to, że karta jest minimalnie szybsza niż konkurencyjne modele wykorzystujące układ GeForce3, a nieco wolniejsza od najszybszych obecnie na rynku kart z GeForce3 Ti 500.

Biorąc jednak pod uwagę stosunek ceny do wydajności, karta Minta jest jedną z najbardziej interesujących propozycji na rynku, nie tylko w odniesieniu do olbrzymiej rodziny kart z grupy GeForce2/3, ale także w stosunku do swojego wzoru, czyli karty ATI. Wprawdzie niższa cena została okupiona pozbawieniem karty jakichkolwiek niestandardowych dodatków, jednak dla większości użytkowników nie powinno to mieć znaczenia. Także jakość wykonania nie wzbudza zastrzeżeń, dlatego że cała płytka została przygotowana przez ATI, a rola firmy Mint ograniczyła się do przygotowania pudełka i bardzo skromnej (uniwersalnej dla wielu kart) instrukcji instalacji. Na szczęście polski dystrybutor zadbał o przetłumaczenie przynajmniej tych krótkich wskazówek.

Creative GeForce3 Titanium 500

Informacje: JTT Computer tel. (71) 3475800 www.jtt.com.pl

Cena: 1719 zł

Najlepiej trzymać się sprawdzonych rozwiązań - dowodem tej tezy jest karta Creative'a, w 100 procentach identyczna z referencyjną kartą przygotowaną przez NVIDIĘ. Nic zresztą dziwnego, ponieważ obydwie firmy nie od dziś bardzo blisko ze sobą współpracują. Ponieważ na karcie znajduje się układ GeForce3 Ti 500, nie powinno zaskakiwać, że karta zawędrowała w naszym rankingu bardzo wysoko - na pierwsze miejsce.

Jest liderem pod względem wydajności, a jedynymi konkurentami są inne karty z tym samym układem graficznym (np. opisywany w numerze 12/2001 Leadtek WinFast Titanium 500 TD). Najbliższymi rywalami są natomiast karty z ATI Radeon 8500, jednak w tym przypadku GeForce3 Ti 500 ma zapas mocy, widoczny przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych. Ilustruje to benchmark MCAD z pakietu SpecViewPerf. Creative uzyskał wynik 31,7 klatki/s, podczas gdy ATI Radeon 8500 zaledwie 18,5 klatki/s. W testach mierzących wydajność w grach wyniki są już dużo bardziej zbliżone.

Elementem charakterystycznym karty Creative'a jest system chłodzenia, podobny na pierwszy rzut oka do rozwiązań Leadteka. Po bliższych oględzinach można dostrzec różnice - radiatory układu i pamięci nie są połączone ze sobą, tak jak w Leadteku, tylko bardzo zbliżone. Powinno to mieć pozytywny wpływ na chłodzenie pamięci, które w ten sposób oddzielone są od głównego źródła ciepła, jakim jest układ graficzny. Jak przystało na kartę tej klasy (i w takiej cenie), Creative wyposażony jest w dodatkowe wyjście cyfrowe (DVI), dzięki czemu można podłączyć go do monitora LCD wyposażonego w takie wyjście. Nie zabrało również wyjścia TV-out. Szkoda tylko, że w zestawie nie ma odpowiedniego kabla, o który trzeba zatroszczyć się samemu. Na szczęście nie zapomniano o polskiej instrukcji instalacji, choć trudno nazwać ją wyczerpującą. W zestawie znajdują się również dwie gry.

Wydajność, jakość wykonania oraz wyposażenie sprawiły, że karta Creative GeForce3 Titanium 500 otrzymała najwyższą notę wśród wszystkich kart przetestowanych przez nas w ciągu ostatnich 6 miesięcy.