Do więzienia za Internet

Chiński sąd skazał na trzy lata więzienia mężczyznę, który opublikował w Internecie artykuł krytykujący Chińską Partię Komunistyczną.

Na trzy lata więzienia skazano w Chinach biznesmena, który opublikował w Internecie artykuł krytykujący chińskich przywódców oraz Chińską Partię Komunistyczną.

Sąd w Xinjiang uznał 40-letniego Liu Weifanga za winnego podżegania do przewrotu. Według miejscowej gazety trzy lata to stosunkowo niski wyrok - do obniżenia kary przyczyniła się dobra postawa oskarżonego i jego skrucha.

Władze uznały opublikowany tekst za "szczególnie groźny dla bezpieczeństwa narodowego" i niezwłocznie postawiły biznesmena przed sądem.

Przypadek Liu Weifanga jest przykładem na to, jak w Chinach realizowana jest polityka kontroli Internetu. Powołane specjalnie do tego celu komórki służb bezpieczeństwa nieustannie "przeczesują" zasoby internetowe, poszukując stron, na których znajdują się "nieprawomyślne" treści. W przypadku znalezienia takiej witryny władze starają zablokować jej dostęp (o ile oczywiście serwer znajduje się na terenie Chin) oraz ukarać jej twórców. Tak właśnie było w tym przypadku.