Do więzienia za dwa filmy?

Yoshihiro Inoue, 42-letni mieszkaniec Japonii został skazany na rok więzienia za udostępnianie w sieci P2P... dwóch filmów. Wykonanie wyroku zawieszono na trzy lata.

Ciekawostką jest fakt, iż skazany korzystał z programu Winny, który - wedle deklaracji jego twórców - ma zapewniać pełną anonimowość w sieci peer-to-peer.

Inoue umożliwiał innym użytkownikom Winny (to japoński odpowiednik programu WinMX) pobieranie z jego dysku dwóch filmów - "Piękny umysł" (Beautiful Mind) i "Niezniszczalny" (Unbreakable).

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

Sędzia napisał w uzasadnieniu wyroku, że Yoshihiro Inoue swoimi działaniami wyjątkowo szkodził koncernom filmowym. Mężczyznę skazano na rok więzienia, jednak wykonanie kary zawieszono na trzy lata.

Warto przypomnieć, że operację wytaczania procesów przeciwko osobom nielegalnie udostępniającym filmy w Internecie rozpoczęło również amerykańskie stowarzyszenie MPAA (pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Kary dla filmowych piratów: od 30 do 150 tysięcy USD"). MPAA jest jednak mniej radykalne i nie chce wsadzać piratów do więzienia - zamiast tego domaga się od nich wysokich odszkodowań.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: