Do więzienia za pirackie Windows

Niemiecki sąd skazał na blisko trzy lata więzienia przedsiębiorcę, który sprzedawał pirackie kopie produktów Microsoftu. 42-letni mężczyzna podrabiał umowy licencyjne - przedstawiciele niemieckiego oddziału Microsoftu szacują, iż jego działalność naraziła koncern na straty przekraczające 4 mln euro.

Skazany przez kilkanaście miesięcy sprzedawał doskonale podrobione (wraz z pudełkiem i licencją) kopie produktów Microsoftu - przed sądem przedstawiono dowody, iż sprzedał on co najmniej 18,5 tys. kopii programów i systemów operacyjnych. Klienci (wśród nich byli zarówno zwykli użytkownicy, jak i firmy) płacili za nie normalną stawkę - dopiero później, po zainstalowaniu zakupionego programu czy systemu, dowiadywali się, iż kupili pirackie wydania.

Mężczyzna został zatrzymany już w lipcu 2006 r. - sąd zdecydował wtedy o jego zatrzymaniu. Teraz wymierzono mu karę 2 lat i 11 miesięcy pozbawienia wolności.

Przedstawiciele prokuratury mówią, iż jest to największy jak do tej pory ujawniony w Niemczech przypadek masowego podrabiania i nielegalnego dystrybuowania oprogramowania.