Dobra edukacja wymaga nowoczesności

Interaktywność i niedrogie drukowanie: technologie wspierające skuteczne nauczanie - wywiad z Andrzejem Bieńkiem z Epson

Jak zmienia się rynek rozwiązań przeznaczonych dla edukacji?

Edukacja powoli odchodzi od metod nauczania, które dominowały przez ostatnie dekady. Czas tradycyjnych tablic szkolnych jest już policzony, więc placówki edukacyjne coraz chętniej sięgają po nowe rozwiązania, które znacznie uatrakcyjniają przebieg zajęć. Sporym impulsem dla całej branży było też uruchomienie programu wsparcia rządowego Aktywna Tablica, w ramach którego szkoły mogę uzyskać spore dofinansowanie na doposażanie klas lekcyjnych w najnowocześniejsze urządzenia. Zauważamy też rosnąca świadomość wśród dyrekcji, która sprawia, że o wyborze urządzenia nie decyduje już tylko niski koszt zakupu. Coraz więcej uwagi natomiast przykłada się do kwestii związanych z eksploatacją oraz ekologią.

Na jakie rozwiązania najczęściej decydują się szkoły?

Największą popularnością wśród szkół cieszą się projektory w zestawie z tablicami interaktywnymi oraz projektory z funkcjami interaktywnymi. Oczywiście, producenci ekranów dotykowych również oferują swoje urządzenia dedykowane edukacji, jednak przegrywają one pod wieloma względami. Przede wszystkim w odróżnieniu od monitorów projektory pozwalają wyświetlać obraz do 100 cali, który można skalować w zależności od wielkości sali. Takie rozwiązanie jest także o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka — ciężki monitor o przekątnej obrazu 55”, którego waga wynosi ok. 50 kg, montowany jest w zasięgu ręki ucznia. W efekcie nawet przy lekkim potrąceniu może spaść z haków, powodując tym samym ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Projektory natomiast ważą zaledwie od 5 do 6 kg i z racji lekkiej wagi mogą być solidnie montowane do każdej powierzchni (np. płytach karton-gips czy beton), co ogranicza do minimum ryzyko przypadkowego strącenia.

Dobra edukacja wymaga nowoczesności

A jak wygląda porównanie monitorów i projektorów pod względem kosztów zakupu?

Zakup projektorów również wychodzi korzystniej. Oczywiście na rynku znajdziemy ekrany w porównywalnych cenach, jednak oferują one obraz w przedziale od 50 do 55 cali. Natomiast w przypadku monitorów o większych przekątnych ich cena potrafi wielokrotnie przekroczyć wartość projektorów. Nieprzypadkowo aż 40% projektorów zakupionych w ramach programu Aktywna Tablica to nasze urządzenie. Liczbowo oznacza to, że Epson wspiera projekcją lekcje w ponad 8 tys. klas.

Jakie jeszcze przewagi oferują projektory Epson?

Projektory dzięki technologii 3LCD potrafią wyświetlać na ścianie jasny i duży obraz o przekątnej ponad 100 cali, który jest doskonale widoczny także z ostatnich ławek, a nie tylko z pierwszych rzędów. To istotna kwestia, gdyż badania wykazały, że przy zastosowaniu monitora o przekątnej 70”, aż 58% uczestników lekcji nie będzie w stanie wygodnie odczytać wszystkich treści. Dodatkowo na obrazie rzutowanym z projektora interaktywnego można dotykowo edytować treści z wykorzystaniem pisaków czy rąk. Flagowym urządzeniem w tej klasie jest model Epson EB-696Ui. Urządzenie oferuje obraz o rozdzielczości Full HD, który charakteryzuje się wysoką jasnością 3800 lm oraz dynamicznym kontrastem wynoszącym 16 000:1. Dodatkową zaletą, która sprawdza się w codziennej pracy są rozbudowane funkcje komunikacji bezprzewodowej pozwalające na błyskawiczne podłączanie dowolnych urządzeń (tablet, smartfon, laptop) i wyświetlanie z nich treści. Oznacza to także, że do efektywnej pracy nie ma wcale potrzeby włączania komputera. Inne popularne modele w edukacji podzielające zalety tego modelu to EB-530/535W i 680/685W oraz interaktywne EB-536Wi i EB-680Wi. Coraz większe uznanie zyskuje tez innowacyjny, interaktywny EB-710Ui z laserowym źródłem światła. Wszystkie projektory od Epson są oparte na technologii 3LCD, która zapewnia jednakowe natężenie światła barwnego i białego sprawia, że obraz jest wyjątkowo jasny, co pozwala na komfortowe korzystanie bez konieczności zasuwania żaluzji. Dodatkowo technologia ta generuje przyjazne dla oczu obraz o naturalnym zbilansowaniu barw.

Dla placówek edukacyjnych liczą się także koszty użytkowania podczas całego cyklu eksploatacji, które w przypadku projektorów Epson są wyjątkowo niskie – cena lampy wynosi 320 zł, podczas gdy w przypadku konkurencji koszt może być nawet kilkukrotnie wyższy. Jako pierwszy producent Epson, daje standardowo 5 lat gwarancji na urządzenia dla edukacji oraz ich lampy.

Dobra edukacja wymaga nowoczesności

Czy oferta rozwiązań do szkół to jedynie projektory?

Oczywiście, że nie. Szkoły wciąż sporo drukują, dlatego szczególnie w przypadku sekretariatów potrzebne są bardzo wydajne urządzenia, które umożliwiają skanowanie oraz archiwizowanie, jednocześnie zapewniają niski koszt wydruku oraz niezawodność. Do tych zadań doskonale nadają się atramentowe urządzenia wielofunkcyjne z rodziny WorkForce Pro, np. WF-C5790DWF – ten model zapewnia drukowanie do 10 tys. stron czarno-białych i 5 tys. stron kolorowych bez konieczności uzupełniania atramentu. Zużywając minimalną ilość prądu, gwarantuje krótki czas wydruku pierwszej strony z trybu gotowości (4,8 sekundy dla stron czarno-białych i 5,3 sekundy dla stron kolorowych), skaner natomiast umożliwia szybkie skanowanie dwustronne z prędkością na poziomie 24 obr./min. Sporym ułatwieniem w codziennych zadaniach związanych z drukiem jest także obecność oprogramowania Document Capture Pro, które pozwala na efektywne zarządzenie zdigitalizowanymi dokumentami. Trzyletnia gwarancja dostępna w promocji, sprawia że użytkownik może być spokojny, jeśli idzie o ciągłość pracy.

Dobra edukacja wymaga nowoczesności

Drukarka jako pomoc dydaktyczna w klasach ma jeszcze sens?

Dobra edukacja wymaga nowoczesności
Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Drukarka w klasie zapewnia możliwość szybkiego druku arkuszy z zadaniami. Wyposażona w skaner pozwala także na zarchiwizowanie pracy uczniów i wysłanie ich bezpośrednio na skrzynki mailowe. Należy także wspomnieć o możliwości szybkiego drukowania grafik czy zdjęć w ramach zajęć z plastyki. Wszystkie te zadania realizują urządzenia wielofunkcyjne 3w1 z serii EcoTank. Sporym zainteresowaniem wśród dyrekcji szkół cieszą się szczególnie dwa modele: L3150 oraz fotograficzny L7160. Przy zakupie do zestawu dodawany jest zapas atramentu, który umożliwia drukowanie nawet przez 3 lata, czyli 8100 stron cz/b, 6500 w kolorze lub 1500 zdjęć. Ich popularność wynika także z nieskomplikowanej obsługi oraz obecności wielu funkcji, takich jak drukowanie zdjęć bez marginesów czy możliwości wydruku bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Wykorzystując oprogramowanie zewnętrzne lub dostarczane przez nas (np. Creative Print) można w szybki sposób pozwala zmienić np. rysunek w kartkę okolicznościową – to gotowy scenariusz lekcji informatyki czy zajęć plastycznych.

Andrzej Bieniek

Business Account Manager

Epson Polska

www.epson.pl/education