Dobra kondycja

Według badań firmy IDC, sprzedaż oprogramowania pod koniec 1999 r. osiągnęła wartość 154 mld USD, czyli o 14,5% więcej niż w 1998 r.

Badania IDC wykazują, że w 1999 r. sprzedaż programów komputerowych osiągnęła rekordową wartość 154 mld USD i iż na rynku tym utrzymuje się trend wzrostowy. Najszybszy rozwój rynku oprogramowania zanotowano w segmencie infrastruktury systemów komputerowych, gdzie obroty wzrosły o 16% i osiągnęły 48 mld USD. "Wzrost sprzedaży został spowodowany koncepcją stworzenia rynku superwydajnych i tanich zestawów komputerowych oraz potrzebą kompleksowego opanowania złożonej, heterogenicznej infrastruktury systemów komputerowych wielkich przedsiębiorstw" - twierdzi Tony Picardi, wiceprezes IDC.

Największy dystrybutor oprogramowania - firma Microsoft - zwiększyła w 1999 r. swoje obroty o 25,9%, osiągając wartość sprzedaży na poziomie 17,4 mld USD, w porównaniu z 21,7% wzrostem w 1998 r. Najszybciej rozwijającym się dystrybutorem software'u stała się w 1999 r. firma BMC Software, która zwiększyła swoje obroty o 33%.

Według autorów raportu, trendem dominującym w 2000 r. stanie się jednak koncepcja dostarczania programów przez Internet. W znaczący sposób zmieni to metody dystrybucji oprogramowania, a sprzedawcy programów "w pudełku", aby utrzymać się na rynku, będą musieli przekształcić się w ASP (Application Service Providers), a przynajmniej współpracować z tego typu firmami.

Więcej informacji: www.idg.net