Dobra wiadomość dla dbających o prywatność. Przeglądarka Tor dostępna na Androida

Jeśli rozważacie przesiadkę z Google Chrome lub Mozilli Firefoksa na przeglądarkę mobilną, która zapewnia większą anonimowość w sieci, jest ku temu dobra okazja. Pozostająca do tej pory domeną desktopów aplikacja Tor Browser została wreszcie wydana w wersji mobilnej. Na razie mamy do czynienia z edycją testową, ale pełna pojawi się już w najbliższych miesiącach.

Tor Browser

Za rozwój Tor Browser odpowiada organizacja non-profit o nazwie Tor Project. Ich produkt pierwotnie nosił nazwę Onion Router. Zaczerpnięto ją od technologii wielopoziomowego routingu umożliwiającej skuteczne maskowanie aktywności użytkownika i miejsca, z którego nawiązuje połączenie z serwerem strony WWW. Z czasem Tor stał się uznanym narzędziem zapewniającym użytkownikom komputerów większy poziom anonimowości przy surfowaniu po sieci.

Mobilna wersja przeglądarki Tor Browser skutecznie chroni użytkownika przed wtyczkami śledzącymi aktywność na stronach internetowych. Zapewnia również wielopoziomowe szyfrowanie i utrudnia przechwycenie korespondencji.

Pobierz Tor Browser ze sklepu Google Play

Pobierz Orbot ze sklepu Google Play

Na obecnym etapie poza samą aplikacją konieczne jest zainstalowanie dodatku o nazwie Orbot, który odpowiada za połączenie z serwerami proxy sieci Tor. Docelowo autorzy projektu zapewniają, że narzędzie to zostanie wbudowane bezpośrednio w przeglądarkę. Wersja finalna Tor Browser zostanie udostępniona w 2019 roku.

O wersji Tor Browser na smartfony z systemem iOS na razie nie wiadomo nic. Autorzy aplikacji polecają korzystanie z Onion Browser.