Dobrana kompania

Oprogramowanie aparatów cyfrowych często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli masz w komputerze dużo zdjęć, zaczyna się robić bałagan, z którym trudno sobie poradzić, problematyczne bywa drukowanie, a pozostałych funkcji po prostu nie wystarcza.


Oprogramowanie aparatów cyfrowych często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli masz w komputerze dużo zdjęć, zaczyna się robić bałagan, z którym trudno sobie poradzić, problematyczne bywa drukowanie, a pozostałych funkcji po prostu nie wystarcza.

W niniejszym artykule przedstawiamy rodzinę narzędzi firmy Xequte do zarządzania cyfrowymi obrazami oraz ich drukowania. Programy zaskakują pomysłowością i funkcjonalnością, a przydadzą się zapewne nie tylko użytkownikom cyfrówek.

Sprytny menedżer

Dobrana kompania

DVD PixPlay służy do przygotowywania pokazu slajdów na płycie Video CD, gotowej do odtworzenia w prawie każdym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

Najważniejszy element pakietu Smart Pix Manager to na pierwszy rzut oka zwykła przeglądarka graficzna, ale pierwsze wrażenie szybko mija. Interfejs jest przejrzysty, ikony pod paskiem menu wystylizowano na ikony z najnowszej wersji Windows, pojawiające się co chwila podpowiedzi naprawdę ułatwiają pracę (np. przechodząc w tryb pełnoekranowy, dowiesz się, który skrót klawiaturowy pozwala wrócić do poprzedniego stanu), a samouczek pozwala szybko opanować obsługę programu.

Do przeglądania plików służy oddzielne okno, w którym pliki można wyświetlać w kilku trybach: m.in. małych i dużych miniatur oraz doskonałym opisowym, pozwalającym sortować na wszelakie sposoby (np. według rozdzielczości, wielkości, daty). Każdy wybrany plik zostanie wyświetlony lub otwarty w oknie obok. Przeszukiwanie multimediów na dysku odbywa się z kolei na trzy sposoby: według folderów, ulubionych i baz danych. Pierwszy to standardowa nawigacja po zasobach lokalnych i sieciowych, analogiczna do systemowego Eksploratora, drugi to przeglądanie multimediów, oznaczonych uprzednio jako nadające się do tej kategorii. Najciekawszy i mający bardzo szerokie zastosowanie jest trzeci sposób. Każdemu typowi plików obsługiwanemu przez program, można przypisać jedno z wcześniej zdefiniowanych słów-kluczy - choćby po to, żeby objąć jedną nazwą multimedia w różnych folderach, np. etykietką "Grecja" oznaczyć wykonane w tym kraju zdjęcia, grecką muzykę i grafikę pobraną z Internetu. Warto jedno takie słowo-klucz przyporządkować do wielu plików jednocześnie. Z kolei jeden plik może być oznaczony kilkoma słowami-kluczami, np. "Grecja" i np. dodatkowo "Wakacje". Poza tym każdy można opisać kilkoma specyficznymi tylko dla niego wyrazami.

Dobrana kompania

Pliki można przeglądać jako większe lub mniejsze miniaturki.

Katalogowanie odbywa się intuicyjnie i zajmuje mało czasu. Bazę danych umieścić można na płycie CD (np. z klipartami). Gdy przeniesiesz skatalogowane obrazki do innego folderu, program zaproponuje odświeżenie rekordów. Baza nadaje się także do współużytkowania w sieci. Jeśli dysponujesz pokaźną kolekcją fotografii cyfrowych (których nazwy są często enigmatyczne), to opcja przeszukania przygotowanej bazy danych wydaje się nieoceniona.

Smart Pix Manager obsługuje pliki bitmapowe, a także niektóre formaty wektorowe, np. WMF - łącznie (za pomocą wtyczek) ponad sto typów plików, w tym dokumenty RTF, czcionki TTF, pliki dźwiękowe i wideo. Wyświetlane mogą być także informacje EXI, w których aparat zapisuje takie parametry, jak data i czas wykonania zdjęcia, rozdzielczość, czas otwarcia migawki czy przesłonę. W wypadku plików MP3 edytowalne są pola ID3TAG. Skompresowane ZIP-y nie będą problemem, jeśli ściągniesz odpowiednią wtyczkę ze strony producenta. Zdjęcia łatwo obrócić, wykadrować, zlikwidować efekt czerwonych oczu, zmienić wielkość, poprawić kolory, dodać efekty, połączyć kilka fotografii (częste przy panoramach), a nawet wstawić tekst.