Dobre perspektywy światowej gospodarki

Ministrowie finansów z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata twierdzą, że wzrost gospodarczy pozostanie w tym roku na dobrym poziomie, mimo pojawiających się zagrożeń.

Grupa G7 uważa, że wzrost gospodarczy będzie stabilny, ze zdrową strefą euro i z silną gospodarką USA, mimo skromniejszego popytu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że światowa gospodarka będzie rosła w tempie 4,9% w tym i w przyszłym roku.

Szefowie resortów finansów i prezesi banków centralnych spotkali się w Waszyngtonie aby przygotować grunt do zakrojonych na szerszą skalę rozmów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

"Mimo, że istnieją zagrożenia, światowa gospodarka rozwija się najszybciej od 30 lat i staje się coraz bardziej zrównoważona" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

Uczestnicy spotkania starali się określić czynniki ryzyka dla światowego wzrostu. Są to wysokie i zmienne ceny ropy naftowej, rosnący protekcjonizm i słabość światowych rynków finansowych.

Jednak mimo tych słabości ogólny obraz światowej gospodarki maluje się w jasnych barwach, dzięki silnemu wzrostowi w Azji, napędzanemu przez Indie i Chiny.