Dobre-programy.pl - nie daj się naciągnąć

W internecie nie brak portali, które próbują wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomych użytkowników. Kolejnym takim przypadkiem jest portal dobre-programy.pl. W sposób perfidny wyłudza on pieniądze za tzw. członkostwo w klubie.

Ciągle głośna jest sprawa serwisu Pobieraczek, który w przebiegły sposób pobierał opłaty od swoich użytkowników. Teraz mamy do czynienia z kolejną taką sprawą. Chodzi o portal dobre-programy.pl, który swoją nazwą i layoutem ma nawiązywać do strony dobreprogramy.pl, która oferuje pobieranie plików.

Niczego nieświadomy użytkownik trafia na stronę, będąc przekonanym że to portal oferujący bezpłatne pobieranie programów. Tymczasem ktoś używając dobrze kojarzonej marki, próbuje się łatwo wzbogacić. O co chodzi? Za członkostwo w Klubie Dobrych Programów pobierana jest opłata w wysokości 98 zł. Jest ono obowiązkowe, jeśli chce się cokolwiek pobrać ze strony.

Oczywiście na stronie głównej nie ma nawet o tym słowa, aby uzyskać tę informację należy wnikliwie przeczytać regulamin. W paragrafie ósmym napisane jest o konieczności opłaty członkowskiej w terminie do 14 dni. "Nieterminowe uiszczanie Opłaty Członkowskiej skutkować będzie naliczaniem odsetek w wysokości czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego" - czytamy w nim. Stopa lombardowa wynosi obecnie 6 proc. Oznacza to, że portal nałoży na nas odsetki w wysokości 24 proc. jeżeli nie zapłacimy w przeciągu 14 dni. W paragrafie 11 mowa z kolei o możliwym nałożeniu kary w wysokości 200 zł.

Co oferuje podejrzany portal w zamian? Wszystkie programy to freeware a i ich niewielka liczba (na stronie jest ich około setki) powoduje, że można mieć pewność, że mamy do czynienia z wyjątkową hucpą. Pobieranie opłat za cudze programy jest przestępstwem. Dlatego oficjalna wersja brzmi, że programy są za darmo, tylko płatne jest członkostwo w klubie...

Płacimy więc nie za program a za usługę jaką jest fachowa pomoc w doborze najlepszych programów. Ale przecież w czym problem? Wszystko jest napisane w regulaminie. Idąc tym tropem musielibyśmy czytać wszystkie możliwe regulaminy, instrukcję obsługi i kodeksy.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej unikać niepewnych portali. A jeśli chcecie pobierać za darmo programy odwiedzajcie często stronę IDG.pl. Tam znajdziecie wszystkie niezbędne aplikacje.