Dobre samopoczucie w Niemczech

Niemieccy przedsiębiorcy są w najlepszych nastrojach od 15 lat - wynika z sondażu instytutu Ifo.

Monachijski instytut Ifo ogłosił comiesięczne notowanie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. W sierpniu br. wartość indeksu opracowywanego na podstawie sondażu wśród 7 tys. przedsiębiorców obniżyła się do 105 punktów, z poziomu 105,6 w lipcu. O tej nieznacznej obniżce zadecydowało pogorszenie nastrojów wśród ankietowanych odnośnie nadchodzącego półrocza (ze 102,6 do 101,5 punktu, to drugi kolejny miesiąc obniżek oczekiwań: w czerwcu notowano je na poziomie 10,2 punktów). Utrzymują się natomiast bardzo wysokie notowania sytuacji bieżącej (108,6 punktów), tylko nieznacznie poniżej poziomu 109,4 punktów, 15-letniego maksimum.

Nastroje poprawiły się najbardziej w sektorze przetwórstwa przemysłowego (wzrost o 18,6 punktu), handlu i przemyśle (wzrost o 9,2), handlu hurtowym (9,1 punktu). Pogorszeniu uległy natomiast nastroje w budownictwie (-15,7 punktu) i handlu detalicznym (-5,1 punktu).

Wyniki sondażu Ifo poprawiły zdecydowanie nastroje po ogłoszonym niedługo przedtem badaniu instytutu ZEW wśród zagranicznych inwestorów dotyczące perspektyw niemieckiej gospodarki. Poziom ich nastrojów obniżył się bowiem do pięcioletniego minimum.