Dobre wyniki i jeszcze lepsze prognozy Eurolandu

Gospodarka strefy euro rosła w III kwartale br. najszybciej w tym roku, a w kolejnym półroczu można spodziewać się jeszcze przyspieszenia.

Produkt Krajowy Brutto 12 państw strefy euro wzrósł w III kw. o 0,4% w stosunku do II kw. br. W poprzednim kwartale dynamika była dużo słabsza i wyniosła 0,1%. W III kw. br. PKB był ponadto wyższy od ubiegłorocznego wyniku z analogicznego okresu o 0,3%.

Obecna dynamika jest najlepsza od II kwartału 2002 roku i przewyższa nawet optymistyczne prognozy, które pojawiły się po publikacji dobrych informacji z Francji i Niemiec, ale przed mocnymi wynikami z Włoch.

Prognozy Eurostatu odnośnie gospodarki strefy euro mierzy zresztą w najbliższą przyszłość jeszcze optymistyczniej. W IV kwartale br. spodziewany jest wzrost PKB pomiędzy 0,2% a 0,6% i od 0,3% do 0,7% w I kwartale 2004 roku. Gospodarka włoska wzrosła o 0,5% w III kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału i względem wyników z ub. roku.

"To wyraźny sygnał, że sytuacja w najważniejszych państwach się poprawia i taki jest obecnie trend" - stwierdza oficjalny komentarz Eurostatu. Eurostat czeka w zasadzie jeszcze na dane z Hiszpanii, ale nie powinny one znacząco wpłynąć na optymistyczny obraz III kwartału br.


Zobacz również