Dobry Video Dysk?

W jakim stopniu Twój napęd nadaje się do odtwarzania wideo i muzyki, a jak sprawdza się w zastosowaniach biurowych? Czy naprawdę uzyskuje takie osiągi, jak twierdzi producent? Programy benchmarkowe pozwolą Ci ustalić rzeczywistą wydajność i zwiększyć osiągi napędu.

W jakim stopniu Twój napęd nadaje się do odtwarzania wideo i muzyki, a jak sprawdza się w zastosowaniach biurowych? Czy naprawdę uzyskuje takie osiągi, jak twierdzi producent? Programy benchmarkowe pozwolą Ci ustalić rzeczywistą wydajność i zwiększyć osiągi napędu.

Napęd napędowi nierówny - niektóre urządzenia nadają się bardziej do zastosowań biurowych, inne zaś wykazują się większą wydajnością w odtwarzaniu filmów wideo. Oznacza to, że pierwsza grupa oferuje szybszy dostęp do danych, druga - większą prędkość transmisji przy odczycie. Jednak tylko nielicznym modelom udaje się spełnić optymistyczne obietnice producentów. Jeśli chcesz ustalić rzeczywistą wydajność swojego napędu, a także wykryć jego słabe i mocne strony, zaufaj zwykle niezawodnym programom benchmarkowym. Gdy osiągi napędu i dane producenta wykazują różnice, często wystarczy sprawdzić konfigurację i podkręcić osiągi urządzenia. Programy diagnostyczne służą pod tym względem cenną pomocą. Przede wszystkim istotne jest włączenie trybu DMA w Menedżerze urządzeń systemu Windows.

Dobry Video Dysk?
Jednym z najlepszych narzędzi diagnostycznych do napędów DVD jest z pewnością niemiecki, freeware'owy program CDVD Bänschmaak. Narzędzie działa w środowiskach Windows 95/98/ME, NT 4 i 2000. Wersję 1.02 znajdziesz na płycie CD-ROM oraz pod adresem www.cd-bremse.de (rozmiar pliku: 367 KB). Jest w obiegu również pod nazwą CDVD Bench. Służy do ustalania prędkości transmisji danych i czasów dostępu. Oprócz tego symuluje przegrywanie muzyki z płyty audio na krążek CD-R w trybie -on the fly", aby wykryć wydajność DAE.

Jeżeli wykorzystujesz napęd przede wszystkim do odtwarzania płyt audio i wideo, powinna zainteresować Cię przede wszystkim prędkość transmisji podczas odczytu sekwencyjnego. Przywołaj benchmark poprzez menu Test | Sequentielles Lesen. Program przeanalizuje prędkość odczytu sekwencyjnego i obciążenie procesora. Testy wykonuje przy różnych pozycjach lasera. Po kliknięciu Test | Einstellungen | Sequentielles Lesen możesz bezstopniowo regulować czas strefy (suwak Zonendauer) i długość bloków (suwak Blocklänge). Jeśli chcesz uzyskać realistyczne wyniki testu, uaktywnij opcję opróżniania bufora odczytu (Lesepuffer leeren). CDVD Bänschmaak rozpocznie pomiar czasu dopiero wtedy, gdy wewnętrzna pamięć napędu zostanie ponownie napełniona. Dzięki temu zapobiegniesz zafałszowaniu rezultatów przez dane, które znajdowały się w pamięci i byłyby odczytane znacznie szybciej niż z płyty.

Jeśli napęd DVD jest Ci potrzebny do zastosowań biurowych, sprawdź, z jaką prędkością odwołuje się do losowo wybranych sektorów nośnika. Kliknij menu Test | Zufälliges Lesen. W ten sposób zainicjujesz analizę czasu dostępu i czasu wyszukiwania. Czas wyszukiwania określa, jak długo trwa odnajdywanie właściwej ścieżki. W menu Test | Einstellungen | Zufälliges Lesen możesz wybrać liczbę odwołań i warstwy nośnika DVD, które wezmą udział w testach. Nośniki o dużej pojemności (8,5 czy 17 GB) składają się z dwóch warstw, do których napęd odwołuje się z odmienną wydajnością. Dostęp do warstwy przezroczystej, czyli górnej, trwa dłużej, ponieważ ma mniejszą gęstość danych. Jak twierdzi autor benchmarku, niektóre napędy wykrywają obecność programu diagnostycznego i zmieniają wyniki na swoją korzyść. Aby tego uniknąć, uaktywnij opcję Pausen zwischen Zugriffen.

Test z symulacją kopiowania (menu Test | On-The-Fly-Copy Simulation) bada wydajność DAE (Digital Audio Extraction), czyli sprawdza poprawność konwertowania danych audio na cyfrowy strumień danych. Program analizuje, jak napęd współpracuje z nagrywarką, która wymaga skrajnie powolnego strumienia danych. Błędy zdarzają się przede wszystkim w starszych napędach DVD. Dzięki informacjom podawanym przez benchmark, możesz uniknąć bezużytecznych kopii, wybierając inny tryb wypalania. Jeśli napęd uzyska ocenę bezbłędnego, dotyczy ona wyłącznie trybu DAE i nie ma nic wspólnego z korektą błędów występujących na uszkodzonych nośnikach.

Wyniki są przedstawiane w przystępnej formie. W większości przypadków były zgodne z pomiarami technicznymi w laboratorium. Niemniej jednak zaleca się kilkakrotnie powtórzyć testy, ponieważ sporadyczne błędy mogą w dużym stopniu zniekształcić wynik.

Oprócz prezentowanego programu godne polecenia są: freeware'owy DVD Speed 99 (http://users.glo.be/~erikd/dvdspeed.htm), Sandra 2000 Standard (www.sisoftware.demon.co.uk/ sandra, bezpłatny dla użytkowników prywatnych) i shareware'owy Video 2000 (www.madonion.com/download/#video2000).