Dobry dźwięk w okazyjnej cenie

Kilka miesięcy temu Creative ogłosił, że wprowadzi do oferty tanie karty dźwiękowe przeznaczone dla osób, które kupiły tani komputer z kodekiem audio zintegrowanym z płytą główną. Tak powstała zewnętrzna karta dźwiękowa Live! 24-bit, którą prezentujemy.

Zintegrowane z płytami głównymi kodeki audio na dobre zadomowiły się nawet w najtańszych modelach. Poza drobnymi wyjątkami (np. Azalia Intela czy SoundStorm NVIDII), nie zapewniają dźwięku choćby przeciętnej jakości. Wystarczy posłuchać, aby stwierdzić wyraźnie niedomagania zintegrowanych rozwiązań, a testy aplikacjami mierzącymi ich jakość potwierdzają wniosek o marnym brzmieniu. Aby skłonić masowego odbiorcę do zakupu karty dźwiękowej zapewniającej brzmienie na wysokim poziomie, Creative postanowił zaoferować nową grupę urządzeń, które dzięki pozbawieniu wielu bajerów wyposażenia będą miały przystępne ceny. Tak powstała seria Live! 24-bit, która składa się z dwóch modeli - 8-kanałowego, wyposażonego w interfejs PCI Live! 24-bit oraz 6-kanałowego lecz zewnętrznego Live! 24-bit External. Właśnie ten model dogłębnie przetestowaliśmy, jeszcze formalnie jako wersję przedprodukcyjną, lecz w istocie identyczną z finalnym produktem.

Duże srebrne pudełko...

Wyglądem nowy Sound Blaster przypomina zaawansowaną kartę SB Audigy 2 NX, jest jednak znacznie większy i co istotne, do pracy nie wymaga zewnętrznego zasilania. To teoria, lecz właściciele notebooków powinni przed zakupem sprawdzić, czy dany model komputera będzie mógł dostarczyć do karty z portu USB dawkę energii wystarczającą do bezproblemowej pracy. Podczas testów korzystaliśmy np. z przenośnego komputera Acer 292 serii TravelMate, który po podłączeniu karty do gniazda USB informował nas o przekroczeniu dopuszczalnego limitu energii (zarówno podczas pracy z zasilaczem, jak i na akumulatorach) i automatycznie przerywał pracę Sound Blastera. Z kolei inne notebooki - m.in. Maxdata Eco i Toshiba M30 - nie miały problemów z wysterowaniem zewnętrznej karty. Warto dodać, że karta sprawdzi się nie tylko jako wyposażenie komputera przenośnego, lecz także maszyny stacjonarnej. Na obudowie umieszczono dwa duże pokrętła pozwalające na wygodną regulację głośności oraz poziomu wysterowania sygnału na wejściu mikrofonowym. Po naciśnięciu jednego z pokręteł można także wyciszyć dźwięk.

Jak już wspomnieliśmy, Live! 24-bit External pozwala na podłączenie kolumn 5.1. Można tego dokonać na dwa sposoby - korzystać z najpopularniejszych obecnie wejść minijack (po dwa kanały na wejście) lub zdać się na nieco już zapomnianą przejściówkę DIN. Dźwięk można także wyprowadzić w formie cyfrowej za pośrednictwem cyfrowego wyjścia koncentrycznego lub optycznego. Na obudowie znajduje się ponadto przycisk uruchamiający symulację dźwięku przestrzennego, realizowaną za pośrednictwem opracowanych przez Creative algorytmów CMSS. Całością można wygodnie sterować za pomocą wygodnego pilota bezprzewodowego.

Dobre brzmienie, niska cena

Kartę wyposażono w wysokiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe, pozwalające na odtwarzanie stereofonicznych nagrań z rozdzielczością do 24 bitów i próbkowaniem do 96 kHz. Przy wykorzystaniu pełni możliwości urządzenia i odtwarzaniu ścieżek wielokanałowych 5.1 dostępne tryby odtwarzania prezentują się słabiej i możliwe jest skorzystanie z rozdzielczości 16-bitowej i próbkowania 48 kHz. Z kolei opcje nagrywania nie wypadają blado na tle droższych modeli. Dostępna jest możliwość zapisu z parametrami 24 bity/96 kHz. Podczas testów przeprowadzonych przez nas aplikacją Right Mark Audio Analyzer 5.4 karta Creative`a uzyskała bardzo dobre wyniki, potwierdzające dane techniczne podawane przez producenta.

Oprogramowanie bez zmian

Na szczęście Creative nie zdecydował się na zubożenie karty o bardzo wygodne w użyciu i pełne ciekawych funkcji oprogramowanie multimedialne. Jest komplet programów do odtwarzania, obróbki (nagrywanie plików muzycznych na krążki optyczne) oraz konfiguracji karty. Obsługiwane są także funkcje algorytmów symulacji środowiska akustycznego - EAX Advanced HD (droższa wersja NX realizuje bardziej zaawansowane funkcje EAX Advanced HD 4.0). Trzeba pamiętać, że Live! 24-bit External nie pozwala na sprzętowe dekodowanie cyfrowych nagrań wielokanałowych Dolby Digital czy DTS. Aby tego dokonać, trzeba skorzystać z dodatkowego programowego dekodera, w który np. wyposażone są programowe odtwarzacze DVD. Wadą takiego rozwiązania będzie dodatkowe obciążenie procesora komputera. Substytutem dekodowania sprzętowego DD czy DTS w awaryjnej sytuacji może być skorzystanie z algorytmów 3D CMSS, które dobrze radzą sobie z uprzestrzennianiem nagrań do postaci 5.1.

Cena ok. 190 zł

Informacje: http://www.creative.pl


Zobacz również