Dobry silnik graficzny kosztuje 400 tysięcy dolarów

Redaktorzy serwisu Fudzilla postanowili skorzystać z okazji i podczas Games Convention 2008 zapytali twórców gier ile kosztuje możliwość korzystania z nowoczesnego silnika graficznego. Odpowiedź, choć nieoficjalna, daje pewne pojęcie o kwotach pojawiających się w branży rozrywkowej.

Decyzja o wyborze silnika graficznego, na którym zostanie zbudowana dana gra, jest nieraz najważniejszą dla całego procesu produkcji. Okazuje się, że bardzo często twórcy decydują się na zakup gotowej licencji, nie zaś przygotowywanie własnego engine'u we własnym zakresie. Redaktorzy serwisu Fudzilla dowiedzieli się ile trzeba zapłacić za taką przyjemność.

Okazuje się, że możliwość pracy z gotowym silnikiem graficznym kosztuje około 400 tysięcy dolarów. Około, bo wiele zależy również o kupca oraz gry, którą chce przygotować. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że chodzi o technologie pokroju Cry Engine (Crysis), Unreal Engine 3 (Gears of War), czy idTech 4 (Doom 3).

Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że tego typu transakcje opłacają się każdej ze stron. Autorzy silnika zyskują dodatkowe fundusze na swoje projekty, kupcy zaś - wiele czasu, który normalnie musieliby poświęcić na opracowanie samego silnika.


Zobacz również