Dobrze dopasowany pasek zadań

Pasek zadań Windows nie musi być zawsze taki sam. Zamiast u dołu ekranu można go umieścić u góry, po prawo bądź lewo. Opcje konfiguracyjne pozwalają zmienić zachowanie ikon zasobnika i sposób wyświetlania przycisków programów. Dostosuj pasek do swoich potrzeb.


Pasek zadań to jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów systemu. Wygodnie skonfigurowany pozwoli zwiększyć wydajność pracy, nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych operacji. Można go znaleźć w każdej wersji Windows począwszy do starej 95. Z każdym nowym wariantem systemu Microsoft zmienia jednak nieco sposób jego funkcjonowania. Dodaje nowe możliwości, usuwa inne. Obsługa paska w Windows 7 także różni się od znanej z poprzednich wersji. Pojawiły się przede wszystkim nowe funkcje pozwalające przypinać do niego programy, a zniknął pasek szybkiego uruchamiania. Są też jednak mniej obce elementy.

1. Zachowanie paska

Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań Windows i wybierz polecenie Właściwości. Przejdź na kartę Pasek zadań. Jeżeli zaznaczysz opcję Włącz autoukrywanie nieużywany pasek będzie chował się poza granice ekranu. Niektórzy użytkownicy kochają tę opcję, innych takie funkcjonowanie irytuje. Po wybraniu Użyj małych ikon znacznemu zmniejszeniu ulegną ikony reprezentujące programy na pasku. Opcja ta przydaje się, gdy uruchomionych bądź przypiętych jest zbyt dużo programów i nie wszystkie się mieszczą. W normalnych warunkach lepiej jednak pozostawić ustawienie domyślne. Położenie paska można modyfikować przeciągając go myszą po odblokowaniu (usunięte zaznaczenie z opcji Zablokuj pasek zadań w menu kontekstowym paska) bądź za pomocą opcji na liście Położenie paska zadań. Pasek może być przypięty do jednej z czterech krawędzi ekranu.

Dobrze dopasowany pasek zadań

Opcje definiujące sposób wyświetlania programów na pasku zadań

2. Konfiguracja przycisków

Lista Przyciski paska zadań służy do zdefiniowania sposobu wyświetlania przypiętych do paska i uruchomionych programów. Domyślnie widoczne są tylko ich ikony, możesz jednak wybrać wyświetlanie ikon oraz opisów (opcja Nigdy nie scalaj) bądź sposób pośredni, w którym opisy widoczne będą tylko wtedy, gdy na pasku będzie odpowiednio dużo wolnego miejsca (opcja Scalaj, gdy pasek zadań jest pełny).

3. Ustawienia zasobnika systemowego

Konfigurację ikon w zasobniku systemowym przeprowadza się po kliknięciu przycisku Dostosuj w sekcji Obszar powiadomień. Dla każdej ikony masz do wyboru trzy możliwości. Wystarczy wybrać odpowiednią z listy umieszczonej obok ikony reprezentującej dany program. Najwygodniejszą jest Pokazuj tylko powiadomienia. Po jej użyciu system ukryje ikonę i będzie cię niepokoił jedynie istotnymi komunikatami. Dzięki temu zasobniku zostanie utrzymany porządek. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba, by jakaś ikona była zawsze widoczna, na przykład gdy potrzebna jest kontrola nad funkcjonowaniem aplikacji wskaż pozycję Pokaż ikony i powiadomienia. Aby włączyć wyświetlanie wszystkich ikon zaznacz opcję Zawsze pokazuj wszystkie ikony umieszczoną u dołu okna.

Dobrze dopasowany pasek zadań

Konfiguracja wyświetlania ikon w zasobniku systemowym

4. Dodatkowe paski i podgląd pulpitu

Wróć do okna właściwości. Szybki dostęp do pulpitu można uzyskać w Windows 7 klikając niewielki prostokąt umieszczony z prawej strony paska obok zegara. W siódemce dostępna jest jednak także funkcja Aero Peek, dzięki której podgląd pulpitu zostanie wyświetlony po najechaniu kursorem na ten prostokąt. Jeżeli taki sposób wyświetlania przeszkadza ci w pracy wyłączysz go usuwając zaznaczenie z opcji Użyj programu Aero Peek do podglądu. Dodatkowe paski narzędzi włączysz na karcie Paski narzędzi. Domyślne dostępne są łącza, pasek z zawartością pulpitu oraz pole adresu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: