Dobrze się dzieje w państwie duńskim

USA straciły swoją pozycję najważniejszego światowego motoru innowacji technologicznych na rzecz Danii - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego.

W Networked Readiness Index, rankingu krajów, które mają największy wpływ na technologiczny rozwój świata, USA zajęły w tym roku dopiero siódmą pozycję.

Na szczycie rankingu po raz pierwszy znalazła się Dania, tuż za nią uplasowała się Szwecja. Kraje były oceniane według technologicznych postępów w ogólnie rozumianym biznesie, dostępnej infrastruktury i systemu administracyjnego, który wspiera rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności.

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się Singapur, na kolejnych: Finlandia, Szwajcaria, Holandia, USA, Islandia, Wielka Brytania i Norwegia. Spośród krajów europejskich w pierwszej dwudziestce znalazły się także Niemcy (16.), Austria (17.) i Estonia (20.).

Rosnące potęgi azjatyckie nie znalazły się wysoko. Indie spadły o cztery pozycje wobec ubiegłego roku do miejsca 44. , zaś Chiny o pięć pozycji w dół do 59.

Dania wygrała dzięki bardzo efektywnej polityce rządu wspierającej rozwój inicjatyw związanych z Internetem, wczesnej liberalizacji rynku telekomunikacyjnego i powszechnej dostępności e-administracji.