Doda - "najgroźniejsza" polska celebrytka

Firma McAfee przedstawiła wyniki badania dotyczącego wykorzystania wizerunku osobistości ze świata show-biznesu przez cyberprzestępców. W trzecim z kolei badaniu wzięto też pod uwagę polskich celebrytów. Okazuje się, że największe ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem wiąże się z wyszukiwaniem w Sieci informacji o Dorocie Rabczewskiej, znanej szerzej jako Doda.

Z danych przedstawionych przez McAfee wynika, że jeden na dwadzieścia pięć wyników wyszukiwania filmów, muzyki, dzwonków telefonicznych, tapet czy wygaszaczy ekranu z Dodą prowadzi do stron sklasyfikowanych przez firmę za niebezpieczne.

Doda - "najgroźniejsza" polska celebrytka

Doda

Ranking celebrytów "najniebezpieczniejszych" dla polskich użytkowników (najwięcej stron w polskim Internecie, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa) wygląda następująco:

1. Jessica Biel

2. Jennifer Aniston

3. Beyonce

4. Dorota Rabczewska

5. Krzysztof Krawczyk

6. Justyna Steczkowska

7. Tom Brady

8. Jessica Simpson

9. Miley Cyrus

10. Wojciech Cejrowski/Izabela Scorupco

Jak donosi McAfee, "niebezpiecznych jest niemal 7% wyników wyszukiwania materiałów na temat Jessiki Biel i 6,2% wyników związanych z Jennifer Aniston". W krajach anglojęzycznych odsetek rezultatów zwracanych przez wyszukiwarkę, a prowadzących do niebezpiecznych witryn, wynosi w wypadku niektórych osobistości nawet 20 procent - ostrzega McAfee.

Aktorka Jessica Biel okazała się zresztą w tym roku "najgroźniejszą" celebrytką na świecie, detronizując Brada Pitta i Angelinę Jolie.

Wykorzystywanie wizerunku gwiazd muzyki, filmu, sportu czy polityki przez cyber-przestępców staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy mieliśmy do czynienia z przestępczą aktywnością wykorzystującą m.in. śmierć Michaela Jacksona (gromadzenie adresów e-mail, wykradanie haseł bankowości online) czy też nazwiska światowych gwiazd tenisa - Marii Szarapowej, Amelie Mauresmo i Sereny Williams po zakończeniu turnieju w Wimbledonie.