Dodatek do MS Office wyśledzi "pirata"

Microsoft rozpocznie wkrótce testy nowego programu pilotażowego mającego promować legalne oprogramowanie. Programem zostanie objęty pakiet biurowy Office - posiadacze pirackich kopii zestawu będą "nękani" wyświetlanymi na monitorze powiadomieniami o wykryciu w systemie nieautoryzowanej przez producenta wersji Office'a.

System będzie dodatkiem do działającego już mechanizmu Office Genuine Advantage, sprawdzającego legalność kopii pakietu i blokującego dostęp do niektórych uaktualnień po wykryciu "pirata" (pierwowzór tego systemu - Windows Genuine Advantage - działa w sytemach operacyjnych Microsoftu). Testy mają ruszyć w Chile, Hiszpanii, Turcji i Włoszech.

Cori Hartje, dyrektor programu Microsoft Genuine Software Initiative, informuje, że nowa funkcja mechanizmu OGA będzie wyświetlać stosowną informację o korzystaniu z nieautoryzowanej kopii pakietu Office. Przez pierwsze 30 dni ostrzeżenia wyświetlane będą codziennie - najpierw, gdy uruchomiona zostanie dowolna z aplikacji wchodzących w skład zestawu i ponownie, dwie godziny później. Po upływie 30 dni schemat działania wzbogaconego OGA ma się zmienić - programy Office zostaną na stałe oznaczone widocznym elementem przypominającym o nielegalnym pochodzeniu pakietu, nie przeszkadzającym jednak w tworzeniu bądź odczytywaniu dokumentów.

Dodatki te znikną z chwilą zastąpienia "pirata" oryginalnym pakietem.

Program, jak już wspomniano, testowo ruszy w czterech krajach, ale użytkownicy MS Office nie są zobligowani by brać w nim udział - opcja powiadomień będzie oferowana jako dodatek do pakietu do pobrania.

Firma z Redmond przed wprowadzeniem nowych technologii lub, jak w tym wypadku, praktyk antypirackich uruchamia zwykle testy w kilku krajach. Np. w kwietniu 2006 r. system OGA był testowany w Brazylii, Chinach, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Korei i Rosji. Do stycznia 2007 r. instalacja Office Genuine Advantage stała się już wymogiem dla wszystkich użytkowników pakietu, którzy chcieli korzystać z witryny Office Update.

Więcej informacji: Microsoft Genuine Software Initiative


Zobacz również