Dodatki do odtwarzaczy

Odtwarzacze MP3 to urządzenia wybitnie przenośne, stąd słuszne wydaje się pytanie, na jakim sprzęcie można słuchać muzyki w podróży. Oczywiście nikt nie będzie zabierał ze sobą najwyższej klasy głośników, aby posłuchać kilku utworów. Ważne są więc dobre słuchawki, a do nagłośnienia małego pokoju przydadzą się przenośne głośniki.

Odtwarzacze MP3 to urządzenia wybitnie przenośne, stąd słuszne wydaje się pytanie, na jakim sprzęcie można słuchać muzyki w podróży. Oczywiście nikt nie będzie zabierał ze sobą najwyższej klasy głośników, aby posłuchać kilku utworów. Ważne są więc dobre słuchawki, a do nagłośnienia małego pokoju przydadzą się przenośne głośniki.

Dodatki do odtwarzaczy

Jakość brzmienia, jak na Bose, przystało, wyborna, zarówno przy minimalnej, jak i maksymalnej głośności. Głośniki przygotowane specjalnie do iPOD.

Wszystkie słuchawki dołączane do odtwarzaczy, nawet gdy otrzymują od nas notę "dobre", nadają się właściwie do wymiany, jeśli ktoś lubi prawdziwie czysty dźwięk. Na słuchawki nie należy żałować nawet kilkuset złotych, ponieważ używać ich można nie tylko do odtwarzacza MP3, ale i innego sprzętu grającego. Za każdą wydaną złotówkę odwdzięczą się przy utworach, z którymi nie radziły sobie tańsze egzemplarze.

Bez wątpienia jedne z najlepszych słuchawek na świecie produkuje Sennheiser. Model HD-457 to jeszcze nie sprzęt dla audiofila, ale do zastosowań przenośnych nadaje się doskonale. Charakteryzuje się ciepłym brzmieniem basu i klarownymi instrumentami, doskonale umiejscowionymi na scenie. Aby w pełni delektować się muzyką z takiego sprzętu, trzeba utwory MP3 kodować z parametrem bitrate nie mniejszym niż 256 kb/s.

Dodatki do odtwarzaczy

Dobre słuchawki to podstawa przy odtwarzaczach muzycznych. Wysoką jakość gwarantuje firma Sennheiser.

Odtwarzacz MP3 przydać się może również w samochodzie. Do radia podłączysz go, korzystając z wyjścia słuchawkowego, używając nadajnika radiowego (do tego celu potrzeba specjalnego odtwarzacza) albo kupując specjalną kasetę. Podłącza się do niej odtwarzacz, a następnie kasetę wkłada do radia samochodowego. Utwory odgrywane będą tak, jakby zostały nagrane na kasecie. Niestety, pogarsza to ich jakość, a całe rozwiązanie wymaga odchodzącego w niepamięć magnetofonu w radiu samochodowym. Podobne adaptery sprzedają też niezależne firmy i takie kasety połączyć można z całą gamą sprzętu przenośnego. Warto też zastanowić się, czy zamiast takiej dziwacznej przejściówki kupić po prostu odtwarzacz MP3 w formie kasety Many DAH 210M. Urządzenie to działa jak kaseta, choć jest odtwarzaczem MP3. Wciśnięcie w magnetofonie klawisza służącego do przewijania spowoduje przejście do kolejnej piosenki, a włączenie nagrywania umożliwi rejestrowanie muzyki w formacie MP3 w pamięci Many. Co najważniejsze, odtwarzacz taki działa też niezależnie, stając się tym samym efektownym i przydatnym gadżetem.

Dodatki do odtwarzaczy

Głośniki turystyczne Creative TravelSound, do których można podłączyć nie tylko odtwarzacz MP3, ale i notebook czy palmtop.

Podczas grupowych wyjazdów często brakuje sprzętu grającego, który nieco rozruszałby towarzystwo. Do tego wystarczy odtwarzacz MP3 i przenośne głośniki. Ich wybór jest znaczny. Ciekawą ofertę dla użytkowników iPOD mają zarówno Logitech (model mm22), jak i Bose. Głośniki Logitech są skonstruowane głównie z myślą o przenośności, dlatego nie dziwi ich nie najdoskonalsze brzmienie. Dowodem na to jest m.in. specjalnie przygotowany futerał na głośniki mm22, w którym znalazło się też miejsce na uchwyty do iPOD oraz kable do podłączenia odtwarzacza. Futerał ułatwia zapakowanie zestawu do torby i gwarantuje, że głośniki nie ulegną zniszczeniu. Na korzyść Logitech mm22 przemawia jeszcze sposób zasilania - głośniki mogą działać na baterii. Niewielkie rozmiary tych urządzeń są z jednej strony zaletą, a z drugiej nie pozwalają na wydobycie głębokiego brzmienia. Coś za coś. Bose SoundDock to sprzęt o większych gabarytach, choć nadal przenośny, ale grający znacznie lepiej niż Logitech. Nadal można go jednak zakwalifikować do kategorii przenośnej. O ile do Logitecha można mieć zastrzeżenia co do jakości dźwięku to Bose SoundDock wzbudzi podziw. Zarówno przy małym jak i dużym poziomie głośności dźwięki są równie dobrze słyszalne. Niskie tony nie pojawiają się nagle wraz z przyrostem decybeli, ale narastają proporcjonalnie. Bose SoundDock został tak zaprojektowany, że nie tylko nie będzie szpecić, gdy postawi się go na biurku, ale wręcz przyozdobi pokój. To po prostu miniaturowy sprzęt grający bardzo wysokiej klasy i urody.

Zdecydowanie najciekawsze głośniki produkuje się z myślą o iPOD, tak popularnym w Stanach Zjednoczonych, ale i dla miłośników innych marek są interesujące rozwiązania, np. Creative TravelSound 200. Zmieszczą się po złożeniu w mniejszej kieszeni plecaka, ale mimo znikomych rozmiarów zaskoczą stosunkowo czystym dźwiękiem. Ich największą zaletą jest możliwość pracy na bateriach. Oznacza to, że nawet w pociągu i w oddalonej od cywilizacji chatce nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby rozległa się muzyka. Źródłem dźwięku nie musi tu być odtwarzacz, a może być notebook lub palmtop. Zresztą te głośniki z powodzeniem wykorzystaliśmy w teście telefonii trzeciej generacji, kiedy to podczas jazdy samochodem słuchaliśmy radia internetowego "odbieranego" z laptopa.

Ceny (zł)

Sennheiser HD-457 165

Archos Car Cassette Adapter ok. 130

Logitech mm22 ok. 320

Bose SoundDock ok. 1000

Creative TravelSound 200 200