Dodatki do przeglądarek zwiększające bezpieczeństwo

Internauci bywają niezwykle wrażliwi na punkcie bezpieczeństwa podczas przeglądania stron WWW. Istnieje też grupa ludzi, którzy uparcie twierdzą, że antywirus jest im zupełnie zbędny. Szkoda, że wielu z nich czasem za późno godzi się z faktem, że nie mieli racji. Jak rozsądnie i solidnie zadbać o swoją prywatność?

Istnieje wiele dodatków, których zadaniem jest ochrona naszych komputerów przed niepożądanym oprogramowaniem. Kolejna grupa aplikacji do "pilnuje", aby po przeglądaniu stron nie pozostał żaden ślad. Jeszcze inne dbają o to, aby zablokować reklamy i inne uciążliwe dla użytkownika elementy. Tym razem ograniczymy przegląd tego typu wtyczek głownie do dwóch przeglądarek - Mozilla Firefox oraz Google Chrome. Znajdzie się jednak także coś dla użytkowników IE czy Opery.

Dodatki do przeglądarek zwiększające bezpieczeństwo

SecureFirefox

Pierwszą i najistotniejszą wtyczką, którą zawsze instaluję u siebie i u innych zaraz po zainstalowaniu przeglądarki jest AdBlock. Wtyczka ma jedno, bardzo proste zadanie. Zablokować wszystko, co jest zbędne i może denerwować użytkownika w trakcie przeglądania stron WWW. Każdy może dostosować stopień ochrony pod indywidualne wymagania. Domyślnie wycinane są reklamy. Opcjonalnie możemy zablokować inny, dowolny element strony. Posiadanie tej wtyczki odrobinę spowalnia uruchamianie przeglądarki i ładowanie stron, ale rekompensuje to brakiem reklam wciśniętych gdzie tylko można oraz tych, które trzeba ganiać kursorem po całym ekranie, aby je zamknąć. Wtyczka jest dostępna do wszystkich najpopularniejszych przeglądarek - IE, Chrome, FireFox, Opera.

Zobacz również:

Następną wtyczką, na którą warto zwrócić uwagę jest NoScript. Jej działanie jest bardzo proste: blokuje kod JavaScript. Oczywiście, nie wszędzie, a jedynie na stronach, których nie ma na białej liście. Wtyczka jest dostępna dla Firefoxa. Istnieją także odpowiedniki dla innych przeglądarek (np. NotScripts dla Chrome oraz dla przeglądarki Opera.

Dla wybitnie przewrażliwionych, którzy zawsze sprawdzają stronę zanim na nią wejdą można polecić Web of Trust(WOT). Wtyczka sprawdza stronę, na którą wchodzimy w rankingu zawierającym 21 milionów witryn. Pokazuje nam jak dany serwis wypada w rankingu bezpieczeństwa. Ponadto blokuje najważniejsze zagrożenia. Wtyczka jest dostępna nie tylko dla FF, ale też IE, Opery i Chrome.

Bardzo podobną wtyczką do WOT jest SiteAdvisor, z tą małą różnicą, że działa ona w oparciu o algorytmy stworzone przez McAfee. Wtyczka istnieje dla Chroma i IE. Jest ona jednak niedostępna w rozszerzeniach do Google Chrome i w celu jej zainstalowania musimy pobrać ją z innej niezależnej witryny.

Ghostery to wtyczka dla Firefoxa, Chrome, IE, Opery, która sprawdza czy strona stara się nas namierzyć i o tym fakcie informuje. Mamy wtedy możliwość wyjścia ze strony bez pozostawiania żadnych śladów. W XXI wieku praktycznie każda strona zapisuje różne informacje o odwiedzających, więc wtyczka naszym zdaniem nieco przesadzona.

Dla osób, które obawiają się, że ktoś namierzy ich w sieci możemy polecić wtyczkę Torbutton. Przy jej pomocy Firefox łączy się ze stroną przy pomocy sieci TOR. Dzięki temu jesteśmy teoretycznie nie do namierzenia. W praktyce jest to możliwe, ale bardzo trudne. Wtyczka ma jedną istotną wadę. Bardzo spowalnia ładowanie stron.

Close’n’Forget - kolejna wtyczka do Firefoxa, której zadaniem jest usuwanie wszystkich ciasteczek, powstałych w wyniku przeglądania stron. Robi to za każdym razem, gdy opuszczamy daną witrynę.

Stealther - jest to coś co przypomina tryb prywatny dobrze znany z Chrome. Wtyczka umożliwia w Firefoksie wyłączenie wysyłania jakichkolwiek informacji do przeglądanej witryny. Blokuje przechowywanie plików tymczasowych oraz nie zapisuje historii przeglądanych stron.

Foxy Proxy - łączy się ze stronami wykorzystując serwery proxy. Dość dobrze radzi sobie z maskowaniem adresu IP.

Z wielu wymienionych tu wtyczek, spora część użytkowników korzysta jedynie z AdBlocka. Jeśli mamy dobrego antywirusa i trochę rozsądku to spokojnie możemy bezpiecznie korzystać z internetu bez dodatkowych wtyczek. One co prawda zagwarantują nam większe bezpieczeństwo, jednak odbędzie się to często kosztem szybkości przeglądania.