Dodatkowe fundusze z EOG

Polska może uzyskać dodatkowo 112 mln euro rocznie od Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z funduszy przeznaczonych dla uboższych krajów Obszaru.

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Księstwo Liechtenstein. Po rozszerzeniu UE w maju 2004 roku dołączy do nich 10 nowych państw UE. Jest to największy jednolity rynek na świecie.

EOG (głównie Norwegia) finansuje rozwój krajów biedniejszych w ramach Obszaru, dla Polski będzie to rocznie ok. 112 mln euro oraz możliwość dalszego taniego importu wybranych surowców.

Rozszerzenie EOG jeszcze do niedawna stało pod znakiem zapytania, ponieważ Liechtentstein przed ratyfikowaniem umowy żądał uznania przez Słowację i Czechy roszczeń swojej rodziny książęcej dotyczących odszkodowań za majątki skonfiskowane po I i II wojnie światowej przez władze czechosłowackie. Jednak pod wpływem pozostałych państw EOG Liechtenstein podpisał po kilku tygodniach umowę o rozszerzeniu wspólnego rynku i nabierze ona mocy 14 listopada br. W życie według planu ma wejść 1 maja 2004 roku.

Liechtenstein dołączył do umowy deklarację jednostronną, mówiącą, że "sygnatariusze uznają Liechtenstein za państwo istniejące od dawna, neutralne w I i w II wojnie światowej". Jednak Czechy i Słowacja nie uznały tej deklaracji za prawnie dla nich wiążącą. Chcą uznać Księstwo ale nie wstecznie, tak aby nie obligowało ich to do wypłacenia odszkodowań za skonfiskowaną własność rodziny książęcej, które mogą sięgać nawet 100 mln euro.


Zobacz również