Dodatkowy zestaw biurek

Wirtualne pulpity to znakomity sposób na posegregowanie dużej liczby otwartych okien uruchomionych programów. Jeśli masz notebooka z Vistą, wypróbuj na początek bezpłatną aplikację o nazwie Desktops.


Wirtualne pulpity to znakomity sposób na posegregowanie dużej liczby otwartych okien uruchomionych programów. Jeśli masz notebooka z Vistą, wypróbuj na początek bezpłatną aplikację o nazwie Desktops.

Jak powszechnie wiadomo, na pulpicie miejsca nigdy dosyć. Wystarczy spojrzeć na ekrany monitorów niektórych użytkowników zapełnione ikonami oraz oknami aktualnie uruchomionych aplikacji. Przełączanie się między nimi wcale nie rozwiązuje problemu. Rozwiązaniem może być natomiast podzielenie ich na tematyczne, wirtualne pulpity, co w jakiejś mierze zastępuje kilka monitorów.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele aplikacji zapewniających funkcjonalność wirtualnych pulpitów w Windows XP – komercyjnych i bezpłatnych. Jednak ciężko znaleźć takie, które będą poprawnie współpracowały z systemem operacyjnym Windows Vista – ten właśnie fakt jest szczególnie istotny, gdyż komputery są dzisiaj sprzedawane niemal wyłącznie z Vistą.

Przykładem takiego narzędzia jest Desktops firmy Sysinternals, należącej obecnie do koncernu Microsoft. To niezwykle prosty program, który pozwala wykorzystać 4 wirtualne pulpity. Na każdym z nich możesz mieć uruchomione inne aplikacje oraz otwarte inne okna. W razie potrzeby szybko przełączasz się między nimi za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy lub poprzez wskazanie myszką miniaturowego podglądu pulpitu, po wybraniu ikony Desktops z paska systemowego.

Z armatą na muchę

W opcjach możesz zdefiniować skróty klawiaturowe służące do przełączania między pulpitami.

W opcjach możesz zdefiniować skróty klawiaturowe służące do przełączania między pulpitami.

Zachęceni niewielkim rozmiarem pobieranego pliku instalacyjnego Desktops (zaledwie 62 KB), zostaliśmy jednak na początku lekko zniechęceni koniecznością instalacji całego środowiska Microsoft .NET Framework 3.0, które jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania aplikacji. Co ciekawe, sam program Desktops nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym. Po jego uruchomieniu pojawia się panel sterowania, który pozwala zdefiniować kombinację klawiszy używanych do szybkiego przełączania się między pulpitami. Możesz tam również zaznaczyć opcję automatycznego uruchamiania Desktops wraz ze startem systemu operacyjnego.

Na pasku systemowym zobaczysz niewielką ikonę programu, a po kliknięciu jej myszką pojawi się okno zawierające miniaturowy podgląd wszystkich czterech pulpitów. Na samym początku pracy z Desktops, trzy wirtualne pulpity będą jeszcze nieaktywne. Wystarczy wskazać je kursorem, żeby zostać przeniesionym do całkowicie nowego pulpitu. Trzeba przyznać, że obsługa aplikacji jest dziecinnie prosta i rzeczywiście jest w stanie pomóc w sytuacji pracy z większą ilością aplikacji oraz otwartych okien. Na obecnym etapie brakuje tu jednak wielu funkcji znanych z konkurencyjnych narzędzi do tworzenia oraz zarządzania wirtualnymi pulpitami. Poza przełączaniem się, praktycznie nic innego nie możesz na razie zrobić. Nie da się przemieszczać okien oraz programów między pulpitami. Jeśli nie pamiętasz jakie aplikacje uruchomiłeś na każdym z nich, możesz mieć problem, bowiem nie są prezentowane żadne alerty o już uruchomionych w systemie programach.

To dopiero początek

Przesunięcie kursora myszy nad ikonę programu powoduje wyświetlenie miniatur aktywnych pulpitów.

Przesunięcie kursora myszy nad ikonę programu powoduje wyświetlenie miniatur aktywnych pulpitów.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że Desktops jest jeszcze produktem dość świeżym i nie do końca dopracowanym pod względem funkcjonalności. Powinien jednak przypaść do gustu szczególnie początkującym użytkownikom, których do tej pory odstraszały zbyt skomplikowane, konkurencyjne narzędzia. Bez wątpienia swoja wagę ma fakt, że program jest rozwijany pod auspicjami Microsoftu.

Być może dzięki niemu użytkownicy przekonają się do idei pracy z wirtualnymi pulpitami. Funkcja okazuje się niezwykle przydatna w codziennej pracy, szczególnie w notebookach i netbookach o małych wyświetlaczach. Naszym zdaniem, warto spróbować.

Werdykt redakcji

Plusy:

- kompatybilność z Vistą

- prostota obsługi

Minusy:

- konieczność instalacji środowiska Microsoft .NET Framework 3.0

- znikoma ilość funkcji

Ocena: 5/10

Podsumowanie:

Patrząc na to, czego firma Sysinternals dokonała z programem Process Explorer, można mieć nadzieję, że Desktops zostanie równie imponująco rozbudowany. Póki co jest jednak zbyt ograniczony funkcjonalnie.

Informacje: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/cc817881.aspx