Dokonano ważnego odkrycia dzięki teleskopowi Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) posłużył do odkrycia ważnego gazu na planecie odległej od Ziemi.

Fot. Pixabay

Amerykańska agencja opisuje odkrycie jako „pierwszy wyraźny dowód na obecność dwutlenku węgla w atmosferze planety poza Układem Słonecznym”. Planeta, na której odkryto gaz, znajduje się w odległości około 700 lat świetlnych od Ziemi i nosi nazwę WASP-39b. NASA stwierdziła w komunikacie, że dwutlenek węgla „dostarcza ważnych informacji o budowie, składzie atmosfery i kształtowaniu się planet”.

Dowody na obecność CO2 na WASP-39b zostały zebrane za pomocą spektrografu bliskiej podczerwieni, którego naukowcy użyli do określenia składu atmosfery planety na podstawie „niewielkich różnic w jasności transmitowanego światła w całym widmie długości fal”.

Zobacz również:

  • Najważniejsze wydarzenia kosmiczne w 2021 roku

Odkrycie CO2 na WASP-39b może wspomóc dalsze badania nad powstawaniem planet – powiedział w oświadczeniu badacz Mike Line. – CO2 można wykorzystać do określenia z jakiej ilości ciał stałych w porównaniu do gazów powstała ta gigantyczna gazowa planeta.

– Wykrycie tak wyraźnego sygnału dwutlenku węgla na WASP-39b dobrze wróży również wykrywaniu atmosfer na mniejszych planetach o rozmiarach ziemskich – mówi Natalie Batalha, lider zespołu JWST Transiting Exoplanet Community Early Release Science.

NASA informuje, że wiadomość o CO2 na WASP-39b została opublikowana w ramach programu Early Release Science, którego celem jest jak najszybsze udostępnianie naukowcom odkryć związanych z JWST. Mówi się również, że wyniki badań zostały zatwierdzone do publikacji przez czasopismo naukowe Nature.

Źródło: PCMag