Doktor Linus Torvalds - już od 7 lat.

Dzisiaj mija dokładnie 7 lat od dnia, kiedy Linus Torvalds otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Sztokholmie. Tytuł przyznany został za największe osiągnięcie Linusa - stworzenie kodu jądra najpopularniejszego obecnie otwartego systemu operacyjnego.

Prace nad jądrem Linuksa rozpoczął jako 21-letni student Uniwersytetu w Helsinkach. Głównym motywem jego działania była zaś potrzeba pracy w wydajniejszym środowisku typu UNIX. Linus inspirował się także edukacyjnym systemem Minix, napisanym przez Andrew Tanenbauma. W 1994 r. ukazała się wersja 1.0 systemu, którego logo przedstawia sympatycznego pingwina o imieniu Tux. Trzy lata później Linus uzyskał stopień naukowy magistra informatyki Uniwersytetu Helsińskiego a w 1999 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Sztokholmie. W latach 1997-2003 zatrudniony był w firmie Transmeta Corp. na stanowisku inżyniera oprogramowania.

Obecnie Torvalds mieszka wraz z żoną Tove, byłą mistrzynią Finlandii w karate, i trzema córkami - Patricią Mirandą, Danielą i Celeste, w kalifornijskim mieście San Jose. Od 2003 r. pracuje w Open Source Development Labs, gdzie nadzoruje rozwój stworzonego przez siebie systemu.

Powstanie systemu Linux przyczyniło się do gwałtownego rozwoju oprogramowania typu "free software" (pokrewny termin - "open source"), którego podstawową cechą jest powszechny dostęp użytkowników do kodu źródłowego oraz możliwość dalszego modyfikowania i rozpowszechnia programu.

Obszerną sylwetkę Linusa Torvaldsa znajdziecie w artykule: Wizjonerzy czy szarlatani? Część 2: Linus Torvalds