Dokumenty Google: pakiet biurowy za darmo


Pakiet prawie dla każdego

Czy Dokumenty Google można uznać za usługę, która spełni zachcianki nawet najbardziej wymagających użytkowników? Postanowiliśmy to sprawdzić, oceniając go z punktu widzenia ważnych grup potencjalnych użytkowników: studentów, użytkowników domowych oraz pracowników firm.

Studenci

Zastosowanie: pisanie prac zaliczeniowych, tworzenie prezentacji, wyliczanie comiesięcznego budżetu.

Dokumenty Google: pakiet biurowy za darmo

Arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład pakietu Dokumenty Google obsługuje najczęściej wykorzystywane formuły, dodatkowo świetnie sprawdza się w pracy grupowej nad dokumentami.

Dokumenty Google wydają się idealnym bezpłatnym narzędziem dla studenta. Przede wszystkim można z nich skorzystać z dowolnego komputera - nie musi to być prywatny laptop, równie dobrze może to być uczelniany pecet. Za pomocą pakietu Google’a student może wykonać dobrze wyglądającą prezentację multimedialną, napisać pracę zaliczeniową oraz obliczyć miesięczny budżet. Dodatkowo przydaje się moduł do pracy zespołowej, a także opcja przesłania do serwisu materiałów udostępnianych przez wykładowców - dzięki temu wszystkie zebrane przez studenta dokumenty przechowywane są w jednym miejscu.

Użytkownicy domowi

Zastosowanie: kontrola domowego budżetu, napisanie listu, przygotowanie zaproszeń na urodziny, prosta obróbka zdjęć

Podobnie jak w wypadku studentów, użytkownicy domowi mogą z powodzeniem przygotować arkusz kalkulacyjny z wydatkami i przychodami w wybranym okresie. Utworzenie dowolnego dokumentu tekstowego również nie będzie problemem - niezależnie od jego złożoności (możliwe jest stosowanie tabel, rysowanie, użycie znaków specjalnych itp.). W przeciwieństwie do Microsoft Office’a, pakiet nie zawiera edytora zdjęć, ale można skorzystać z innego rozwiązania Google'a, opisanego w tym numerze edytora Picasa. Brak też narzędzia do prostego tworzenia zaproszeń. Trzeba je przygotowywać od zera w edytorze tekstu, podczas gdy użytkownicy Microsoft Office’a mają do dyspozycji prostego Publishera z dużą bazą gotowych szablonów.

Firma

Dokumenty Google: pakiet biurowy za darmo

Narzędzie do prezentacji przyda się do tworzenia prostych slajdów. Pomocą funkcją jest także możliwość dodawania notatek dla prelegenta.

Zastosowania: napisanie sprawozdania, wypełnienie formularzy budżetowych, tworzenie prezentacji na spotkanie, modyfikacja bazy danych klientów.

Google Docs doskonale sprawdzi się w firmach, w których pakiet biurowy służy jedynie do pracy nad dokumentami tekstowymi, prezentacjami czy arkuszami kalkulacyjnymi. Gorzej, jeśli pracownicy potrzebują dostępu do baz danych, co wymaga np. Accessa - brak w Dokumentach Google podobnego narzędzia. Problematyczna wydaje się również kwestia bezpieczeństwa dokumentów - w uczciwość Google’a można wierzyć, jednak w wypadku poufnych danych przechowywanych w chmurze zawsze istnieje ryzyko ich wycieku w wyniku błędów oprogramowania (zdarzyło się to w zeszłym roku i dotyczyło 0,05% dokumentów przechowywanych w Dokumentach Google). Z punktu widzenia korporacji krytyczny jest również aspekt dostępności: firma odcięta od Internetu najczęściej nie będzie mogła skorzystać ze wszystkich swoich plików.

W oczekiwaniu na konkurencję

Nie od dzisiaj wiadomo, że przeciętny użytkownik wykorzystuje nie więcej, niż 10% możliwości swojego pakietu biurowego. I chociaż Dokumenty Google pozbawione są wielu zaawansowanych funkcji, nadrabiają to prostym interfejsem i obsługą pracy grupowej. Nie bez znaczenia jest stały dostęp użytkownika do wszystkich swoich dokumentów, ponieważ są przechowywane na serwerze, a nie na dysku domowego komputera. To wszystko sprawia, że przynajmniej do momentu wydania internetowej wersji pakietu Microsoft Office 2010 Dokumenty Google pozostają najlepszym bezpłatnym pakietem biurowym online do codziennych zastosowań.

Konkurencja

Office Web Applications

W Internecie jest kilka konkurencyjnych serwisów, które działają na podobnej zasadzie, co Dokumenty Google. Najgroźniejszym rywalem jest Zoho, które oferuje podobne możliwości i oferuje dodatkowe usługi, takich jak notatnik lub narzędzie do nadzorowania pracy grupowej i projektów. Interfejs Zoho bardziej przypomina okna aplikacji znanych z pakietu Microsoft Office, co z pewnością ułatwi pracę osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z pakietami biurowymi działającym w trybie online.

Także Microsoft udostępnia użytkownikom dwie wersje internetowego pakietu Office. Pierwsza z nich to Office Live Workspace, jednak on praktycznie nierozwijany i umożliwia jedynie wyświetlanie dokumentów - o edycji w trybie online mowy nie ma. Groźnym konkurentem wydaje się jednak nowa usługa Office Web Apps, która pozostaje obecnie w fazie testów. W jej skład wejdą uproszczone wersje Worda, Excela i PowerPointa z pakietu Office 2010. Będą dostępne bezpłatnie.

Dokumenty Google: pakiet biurowy za darmo