Dokumenty Google spoza Internetu

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że w najbliższym czasie funkcjonalność aplikacji biurowych pakietu Google Apps będzie dostępna lokalnie przy użyciu wtyczki Google Gears. W pierwszej kolejności w trybie offline udostępnione zostaną funkcje edytora tekstu.

W ciągu najbliższych trzech tygodni użytkownicy lokalnej wersji oprogramowania biurowego Google zyskają dostęp do pełnej funkcjonalności edytora tekstu. Do końca kwietnia dodana zostanie możliwość odczytu arkuszy kalkulacyjnych. W przyszłości dostęp do Internetu nie będzie konieczny także w przypadku kalendarza Google. "Celem naszych działań jest stworzenie funkcjonalnego narzędzia, które nie będzie wymagało dostępu do Internetu" - twierdzi Ken Norton, product manager Google. Według obecnych informacji aplikacja Google Prezentacje pozostanie dostępna wyłącznie w trybie online.

Aplikacje dostępne w trybie offline mają opierać się na mechanizmie Google Gears. Dzięki specjalnemu rozszerzeniu przeglądarki wszystkie dokumenty będą mogły być przechowywane lokalnie, a sama aplikacja internetowa - uruchamiana bezpośrednio z komputera użytkownika. Obecnie wtyczka poprawnie działa m.in. w przeglądarkach Internet Explorer 6 i Firefox 1.5 oraz ich nowszych wersjach. Obsługiwana jest również mobilna wersja IE 4.01.

Google Gears ma również umożliwiać korzystanie z aplikacji biurowych w razie awarii łącza internetowego. Po ponownym podłączeniu do Internetu i uruchomieniu aplikacji Google, pliki zmienione podczas pracy lokalnej zostaną automatycznie zsychronizowane danymi zapisanymi na serwerach operatora.

Koncern stworzył projekt Google Gears w maju zeszłego roku. Jednak dotychczas wykorzystał tą technologię jedynie do stworzenia czytnika kanałów RSS. Warto dodać, że wtyczka Gears jest rozwijana na zasadach open source, dzięki czemu może być wykorzystywana przez innych dostawców oprogramowania.