Dokumenty tylko dla twoich oczu

W biurze masz komputer, drukarkę. Nie powinieneś jednak zapomnieć również o niszczarce. To nieodzowny element, który pozwoli zachować tajemnicę danych.


Co robisz z dokumentami, które są już niepotrzebne, ale ich zawartość nie powinna wyjść poza ściany twojego gabinetu? Przecież nie wyrzucisz ich do kosza! Poufne zapiski mogłyby szybko dostać się w niepowołane ręce. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w niszczarkę dokumentów.

Jak to działa

Niszczarka to pojemnik podobny do kosza na śmieci z pokrywą, w której znajdują się elementy powodujące cięcie (rozdrabnianie, szatkowanie) dokumentów. Wyposażona jest zazwyczaj w noże lub bębny rozdrabniające napędzane silnikiem elektrycznym, które po włożeniu kartki papieru zmieniają ją w mniejsze lub większe kawałki. Jak duże są te kawałki? To określa pięciostopniowa klasa tajności definiowana przez normę DIN nr 32757. Szczegółowe założenia klas tajności znajdują się w tabeli. Rodzaje niszczarek Na rynku jest kilka rodzajów niszczarek. Najpopularniejsze tną papier na równe paski. Niestety, obrotowe noże są niezbyt dokładne, a paski tak długie, jak cała strona. Dokładność nie jest też najmocniejszą stroną niszczarek typu particle cut, tnących na kawałki kwadratowe lub owalne.

Dokumenty tylko dla twoich oczu

Kupując niszczarkę, warto zwrócić uwagę na okres gwarancyjny. Na ilustracji urządzenie firmy Kobra z 20-letnią gwarancją na noże!

Bardziej zaawansowane są urządzenia typu cross cut, korzystające z dwóch bębnów obracających się w przeciwległych kierunkach. W ten sposób paski są jeszcze krojone w poprzek. Efektem są kształty kwadratowe, prostokątne, trapezowe lub gwiaździste. Tak działają niszczarki klasy 3. Często można w nich poza papierem niszczyć i rozdrabniać płyty CD/DVD, dyskietki lub karty płatnicze. Modele wykorzystujące młyny bijakowe rozdrabniają papier tak, by poszczególne kawałki mogły się przedostać przez siatkę ekranową ze szczelinami o zadanym wymiarze. Podobnie działają tzw. dezintegratory i granulatory, tnące kartki na małe kawałki o dowolnym kształcie, które również muszą zmieścić się w szczelinie siatkowego ekranu.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają niszczarki typu pierce and tear, tnące i szarpiące papier nożami obrotowymi. Następnie kawałki są rozrzucane, żeby jeszcze trudniej było odnaleźć w pojemniku dwa pasujące do siebie. Oczywiście wybór urządzenia wiąże się także z ceną. Różnice są ogromne. Najprostsze niszczarki kosztują już nieco ponad 100 zł, jednak za urządzenie najdokładniejsze, z wyświetlaczem LCD i mechanizmem automatycznie dobierającym prędkość oraz dokładność cięcia, zapłacisz dużo więcej, nawet kilka tysięcy złotych.

Do małych przedsiębiorstw

Wybór niszczarki do biura powinien być podyktowany przede wszystkim wagą i rangą dokumentów. W małych przedsiębiorstwach wystarczy zazwyczaj urządzenie o drugiej klasie tajności (kawałki o szerokości 6 mm i powierzchni do 8 cm2). W tej klasie można już znaleźć sprzęt typu cross cut. Jeśli uważasz, że druga klasa DIN to za mało, zdecyduj się na urządzenie klasy 3-5.

Do większych firm

Dokumenty tylko dla twoich oczu

Parametry ścinków papieru w zależności od klasy tajności

Przyjmuje się, że w dużych firmach wartość informacji jest większa, dlatego wybór niszczarki klasy 3-5 będzie najrozsądniejszy. Koszt takiego urządzenia wynosi od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Duże firmy mogą zainwestować w model, który niszczy nie tylko papier, ale również płyty CD/DVD czy karty płatnicze. Atutem urządzeń typu heavy duty jest masowe niszczenie papieru. Podajnik przyjmuje jednorazowo kilkadziesiąt stron dokumentów, a nawet całych skoroszytów wraz z segregatorem. Dodatkowe gniazdo umożliwia dezintegrację plastikowych przedmiotów. To ważny element, bo stosowanie jednego wlotu do wszystkich przedmiotów skraca żywotność urządzenia, ponadto niszczarki z otworami na różne media są dokładniejsze. Na rynku znajdziesz także modele wyposażone w podajniki do niszczenia twardych dysków, są one jednak bardzo drogie. Ich cena przekracza nawet 10 tysięcy złotych.

Instytucje i sekretariaty

W wypadku instytucji, w których poufność dokumentów oznaczana jest klauzulą tajności, wybór jest tylko jeden: urządzenia klasy 4-5. Podobnie rzecz się ma z sekretariatami, gdzie przepływ informacji jest znacznie większy niż w innych oddziałach przedsiębiorstwa, jednak przyjmuje się, że w tym wypadku wystarczy niszczarka klasy 3.

Nie tylko cena

Niszczarka dokumentów to urządzenie mechaniczne, a więc jego eksploatacja wiąże się z kosztami zużycia i wymiany materiałów. Niestety, żadne urządzenie nie jest całkowicie bezawaryjne. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu? Oczywiście w pierwszej kolejności na okres gwarancyjny. Zazwyczaj gwarancja na silnik (lub inny mechanizm napędzający) jest raczej krótka i wynosi średnio od 1 roku do 3 lat, natomiast na noże lub bębny obejmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat! Oczywiście zależy to od producenta sprzętu. Zasada jest prosta - im lepsza jakość noży, tym dłuższy ich okres gwarancyjny.