Dolby we Wrocławiu - potentat dźwięku wchodzi do Polski

Dolby Laboratories, firma znana z branży audio i dźwięku surround, ogłosiła otwarcie nowego centrum badawczo-rozwojowego. Jego siedziba mieścić się będzie we Wrocławiu w kompleksie Green Towers.

Dolby Laboratories

Dolby Laboratories, które powstało w 1995 roku, obecnie na całym świecie ma ponad 30 oddziałów. Dlaczego Dolby wybrało w Polsce właśnie Wrocław?

- Wrocław jest bez wątpienia właściwym wyborem dla Dolby, dzięki szerokiemu dostępowi do utalentowanych inżynierów oraz rosnącemu sektorowi R&D, który wspiera szereg technologicznych liderów, w tym część naszych partnerów - powiedział Mike Rockwell z Dolby Laboratories.

Zobacz również:

  • Galaxy A72 zapowiada się świetnie. Na pokładzie Space Zoom i OIS
Dolby we Wrocławiu - potentat dźwięku wchodzi do Polski

Dolby Digital Plus

Wrocław - technologiczna stolica Polski?

- Jesteśmy miastem, które inwestuje w swoją przyszłość i szybko stajemy się ośrodkiem centralnym dla wielu wiodących globalnych firm. Staramy się, by przyszłość Wrocławia opierała się na wiedzy - powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Spółka Dolby Wrocław rozpoczęła aktywne poszukiwania pracowników w Polsce.

Dolby w Polsce postawi na mobilny dźwięk

Ośrodek Dolby we Wrocławiu będzie zajmował się adaptacją dźwięku na potrzeby urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety, dekodery i odtwarzacze Blu-ray z dostępem do Internetu. Obecnie największe sieci kinowe w Polsce korzystają z dźwięku Dolby ( Multikino, Cinema City, Helios), a aż 95 proc. produkowanych polskich filmów miksowaniem dźwięku zajmuje się Dolby (m.in m.in. Bitwa Warszawska 1920).

Dolby we Wrocławiu - potentat dźwięku wchodzi do Polski

Dolby Digital Plus na Euro 2012

Dolby Digital Plus - standard dźwiękowy na Euro 2012?

Na specjalnej prezentacji pokazano też, jak działa nowy standard dźwięku Dolby Digital Plus, który będzie wykorzystywany przy transmisjach cyfrowych DVB-T (TVP będzie pierwszą stacją, która go wykorzysta, ale do Euro 2012 ma dołączyć jeszcze 6 innych kanałów).

Komentarz

Osobiście sprawdzałem jak ładnie brzmiał Transformers 3 z Dolby Digital Plus odtwarzany ze smartfona. To oczywiście nie Blu-ray z DTS HD czy Dolby True HD, ale i tak jakość dźwięku jak na film z komórki jest naprawdę niezła.

Wrocław jest już od kilku lat technologiczno-informatycznym zagłębiem w Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele technologicznych spółek ma tutaj swoje siedziby. Warszawa, Kraków czy Poznań muszą uznać wyższość Wrocławia w tej branży.