Dolny Śląsk rozwija się w tempie Chin

Wśród polskich województw najszybciej rozwija się dolnośląskie. Według danych GUS wzrost PKB województwa w 2006 r. wyniósł 11,5%. Tak szybkim tempem rozwoju w ostatnich latach mogły się pochwalić m.in. Chiny czy państwa bałtyckie - pisze Rzeczpospolita.

Województwo dolnośląskie zdystansowało dotychczasowego lidera, Mazowsze, o 2,5%. "$W pełni zasługujemy na miano tygrysa gospodarczego Polski# - powiedział Rzeczpospolitej Marek Łapiński, marszałek woj. dolnośląskiego. Według niego tak szybki rozwój jest rezultatem intensywnego przyciągania inwestorów. Łapiński uważa, że wynik z 2006 r. nie był przypadkiem i w 2007 r. region ten rozwijał się w podobnym tempie.

Rok 2008 nie zapowiada się tak dobrze. 40% dochodów regionu to eksport, więc światowa dekoniunktura nie służy dolnośląskiemu. Największymi firmami Dolnego Śląska jest KGHM, Volvo, grupa Bosch, Toyota, LG. Philips, LG Electronics, Toshiba, Siemens, Whirlpool Polska i Electrolux Poland. Region zyskuje dzięki położeniu geograficznemu, autostradom, przyciąganiu inwestorów przez samorządowców oraz promocji stolicy województwa - Wrocławia.


Zobacz również