Dolph Lundgren

Jeden z najbardziej znanych gwiazdorów kina akcji,- który zasłynął rolami w takich hitach jak "Universal Soldier", "Johnny Mnemonic" czy "Rocky IV".

Jeden z najbardziej znanych gwiazdorów kina akcji,- który zasłynął rolami w takich hitach jak "Universal Soldier", "Johnny Mnemonic" czy "Rocky IV".

Dolph Lundgren

Dolph Lundgren

Dolph Lundgren urodził się w 1957 r. w Szwecji. Początkowo nic nie zapowiadało jego kariery aktorskiej. Po odbyciu służby wojskowej Dolph kształcił się w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie w Sydney, gdzie otrzymał tytuł magistra inżynierii chemicznej. Rok później dostał prestiżowe stypendium fundacji Fulbrighta na słynnej MIT. To właśnie podczas studiów w Stanach Zjednoczonych postanowił spróbować swoich sił jako aktor - początkowo teatralny. Filmowym debiutem Lundgrena była jedna z części przygód Jamesa Bonda "Zabójczy widok", gdzie wystąpił u boku Rogera Moore'a. Dopiero jednak rola w "Rocky IV" przyniosła aktorowi rozgłos i zapoczątkowała jego prawdziwą karierę. Lundgren jako Ivan Drago - przeciwnik na ringu Rocky'ego granego przez Sylwestra Stallone'a to kreacja, którą fani mocnego kina pamiętają do dziś.

Co ciekawe, by ją dostać aktor musiał przebrnąć przez trwający dziewięć miesięcy casting i pokonać pięć tysięcy kontrkandydatów... Po sukcesie "Rocky IV" Lundgren przeniósł się do Los Angeles i od tamtej pory wystąpił w ponad 20 produkcjach, z których najbardziej znane to m.in. głośny "Universal Soldier", "Johnny Mnemonic", gdzie wystąpił u boku Keanu Reevesa, "Blackjack" w reżyserii Johna Woo, trzymający w napięciu thriller szpiegowski "Wyścig ze śmiercią" czy ekranizacja komiksu "Punisher" z 1989 r. W 2002 roku aktor założył firmę producencką "Thor Pictures", a dwa lata później postanowił spróbować swych sił także jako reżyser tworząc filmy "The Mechanik" oraz "The Defender".

Aktor dba cały czas o formę fizyczną, niedawno otrzymał także czarny pas karate trzeciego stopnia (trzeci Dan) przyznawany przez Światową Organizację Karate z Tokio. Zamiłowanie Lundgrena do tej widowiskowej sztuki walki pomaga mu nie tylko w grze na planie. Aktor był m.in. kapitanem Szwedzkiej Narodowej Drużyny Karate i mistrzem karate Europy i Australii w wadze ciężkiej. Co ciekawe, Lundgren był nawet kapitanem drużyny pięcioboistów USA na Olimpiadzie w 1996 r.

Wybrana filmografia

2005: The Mechanik

2004: The Defender

2004: Misja w czasie (Retrograde)

2004: Ostateczna rozgrywka (Direct Action)

2003: Pod nadzorem (Detention)

2001: Tajny projekt (Hidden Agenda)

2000: Ostatni patrol (The Last Patrol)

1999: Zły generał (Bridge of Dragons)

1998: Ryzykowna gra (Sweepers)

1998: The Minion

1998: Ryzykowna gra (Blackjack)

1997: Rozjemca (The Peacekeeper)

1995: Hidden Assassin

1995: Johnny Mnemonic

1994: Men of War

1994: Pięciobój (Pentathlon)

1992: Universal Soldier

1991: Wyścig ze śmiercią (Cover up)

1989: The Punisher

1989: Red Scorpion

1985: Rocky IV

1985: James Bond: Zabójczy Widok (A View to a Kill)