Dolphin Browser HD - szybka i wydajna przeglądarka dla Androida

Jeżeli szukasz alternatywy dla domyślnej przeglądarki Androida - Dolphin Browser HD będzie świetnym wyborem. Dolphin Browser wymaga co najmniej Androida 2.0.1. Przeglądarka ta posiada wiele ciekawych i innowacyjnych funkcji łącząc jednocześnie przyjemność obsługi z szybkością i wydajnością.

Aplikacja z zielonym delfinem na pierwszy rzut oka przypomina mobilny , który nie jest niestety dostępny dla systemów starszych niż Ice Cream Sandwich. Przeglądanie stron odbywa się w kartach:

Dolphin Browser HD

Dolphin Browser HD

Dolphin Browser HD jest bardzo intuicyjną aplikacją. Obsługuje komunikację za pomocą mowy i gestów, co czyni przeglądanie internetu bardzo wygodną czynnością. Domyślnie ustawione są trzy gesty: dla Facebooka, Google i Youtube.

Obsługa gestów w Dolphin Browser HD

Obsługa gestów w Dolphin Browser HD

Oczywiście możemy utworzyć nowe gesty dla wybranych przez nas stron internetowych, dzięki czemu nawet z zamkniętymi oczami będziemy mogli je uruchomić. Wykrywanie mowy również działa bardzo dobrze, tym bardziej, że obsługiwany jest język polski. Przykładowo po wypowiedzeniu słowa "buty" przeglądarka od razu przechodzi do wyników dla tego słowa w wyszukiwarce Google.

Aplikacja obsługuje wielodotykowość (multitouch). Proces dodawania zakładek wygląda dokładnie tak samo jak w domyślnej przeglądarce Androida. Podczas wpisywania treści w pasku adresu działa opcja autosugestii. Na stronie głównej tego programu można metodą speed dial umieszczać skróty do ulubionych witryn. Przeglądarka uruchamia wewnątrz siebie filmy z YouTube, nie jest do tego celu uruchamiana dedykowana, systemowa aplikacja. Bardzo dobrze ulokowane są paski z ustawieniami i zakładkami, które uaktywnia się przesuwając palcem po ekranie w lewą lub prawą krawędź aplikacji.

Ciekawą opcją, niedostępną w żadnej innej przeglądarce mobilnej, jest eksport strony internetowej do pliku PDF. Można również zarządzać user agentem, co umożliwia przełączanie między desktopowym a mobilnym wyglądem oglądanych witryn. Ładowanie i przeglądanie stron oraz cała obsługa aplikacji przebiega szybko i zupełnie bezproblemowo.

Dolphin Browser HD posiada również sporą bazę dodatków takich jak motywy graficzne i przydatne pluginy - na przykład menedżer haseł czy tłumacz stron. Dostępna jest również (tak jak w przypadku Opery) wersja mini przeglądarki - Dolphin Browser Mini. Jest ona dedykowana słabszym telefonom oraz w wypadku korzystania z wolnego połączenia internetowego.

Jedynym minusem, który zaobserwowałem podczas korzystania z tej aplikacji jest spory apetyt na pamięć  wewnętrzną smarftona. Zjawisko to występuje zwłaszcza w wypadku wielu otwartych kart przeglądarki.

Dolphin Browser HD świetnie radzi sobie z obsługą HTML5. Dowodem tego jest najlepszy wynik ze wszystkich testowanych aplikacji w teście html5test.com. Dolphin osiągnął wynik 450 punktów, wyprzedzając między innymi Google Chrome (371) i Operę Mobile (369). Równie dobrze idzie przeglądanie stron stworzonych z wykorzystaniem Flasha.

Podsumowując opisana tu aplikacja jest świetną przeglądarką dla systemu Android. Potwierdzają to także wysokie oceny (średnia 4.7 na Google Play) i pozytywne opinie wystawiane przez jej użytkowników. Naprawdę warto dać jej szansę, pobrać i przetestować.

Dolphin Browser HD dla Androida można pobrać pod tym adresem. Przeglądarka jest również dostępna dla iOS.