Dom dla peceta

Większość z nas chce mieć komputer nie tylko wydajny, ale również oryginalny, ładnie prezentujący się, takiładny, który wprawi w zachwyt rodzinęspodoba się rodzinie i znajomych. Przeprowadziliśmy przegląd rynkowej ofertyznajomym. Przejrzeliśmy rynkową ofertę i z przyjemnością donosimy, iżinformujemy, że w zapomnienie odchodzą marnie wykonane szare skrzynki, które do niedawna stanowiły większość dostępnych modeli. Już za nieco ponad 150 zł kupicie funkcjonalnekupisz funkcjonalną i dobrze wykonane obudowy, które spełnią waszewykonaną obudowę, która spełni twoje oczekiwania.


Większość z nas chce mieć komputer nie tylko wydajny, ale również oryginalny, ładnie prezentujący się, takiładny, który wprawi w zachwyt rodzinęspodoba się rodzinie i znajomych. Przeprowadziliśmy przegląd rynkowej ofertyznajomym. Przejrzeliśmy rynkową ofertę i z przyjemnością donosimy, iżinformujemy, że w zapomnienie odchodzą marnie wykonane szare skrzynki, które do niedawna stanowiły większość dostępnych modeli. Już za nieco ponad 150 zł kupicie funkcjonalnekupisz funkcjonalną i dobrze wykonane obudowy, które spełnią waszewykonaną obudowę, która spełni twoje oczekiwania.

Oferta obudów jest bardzo szeroka. Podobnie wygląd, a rozpiętość ich cen - duża. Starannie wykonane obudowymodele aluminiowe czy tez trwałe konstrukcje ze stalowej blachy o ciekawej stylistyce i dobrze zaprojektowanym wnętrzu, mogą kosztować nawet ponad 500 zł, i to bez zasilacza. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niektóre konstrukcje są jedyne w swoim rodzaju, jak np. obudowa Cooler Master CSX z ręcznie malowanymi grafikami. Niestety, ale za taki luksus przyjdzie namtrzeba zapłacić, uwaga - ponad 3000 zł.! Są i takie, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie kopii modeli renomowanych producentów, tyle, że w niższej cenie. Wśród obudówW obudowach można przebierać jak w ulęgałkach w zależności od tego, co kto lubi i na co go stać. Pamiętaj jednak, że wygląd to nie wszystko. Wybierając odpowiednią konstrukcję, warto Warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak liczba miejsc na dodatkowe wentylatory, liczba wnęk na twarde dyski, wyposażenie w wentylatory, rozmieszczenie poszczególnych elementów. Liczy się również funkcjonalność, czyli możliwość łatwego montażu kart rozszerzeń, napędów optycznych, twardych dysków - bez użycia śrubokrętu. Jakość wykonania łatwo poznać po starannym wykończeniu blach,: powinny być sztywne i tak obrobione tak , aby właściciel komputer nie pokaleczył się o ostre krawędzie.ostrymi krawędziami. Nie każda obudowa spełnia te wymagania, dlatego postanowiliśmy przedstawićprzygotować krótki poradnik, na co zwracać uwagę, kupując nową obudowę do komputera.

Wielkość obudowy

Dom dla peceta

Głośność zestawu umieszczonego w obudowie

Wielkość obudowy musi być adekwatna do wymiarów płyty głównej oraz liczby montowanych urządzeń. W modelu Mini Tower nie zmieścimyzmieścisz pełnowymiarowej płyty głównej ATX ani kilku twardych dysków. Najbardziej uniwersalne są obudowy Midi Tower, zapewniająMidiTower, zapewniające przestrzeń odpowiednią do montażu praktycznie każdej płyty głównej, a także odpowiednią liczbę kieszeni 5,25-calowych na napędy optyczne oraz dodatkowe urządzenia niezbędne do pracy komputera. Jeżeli zależy ci na mniejszej obudowie, bo nie używasz zewnętrznej karty graficznej, warto wziąć pod uwagę mniejsze konstrukcje typu Slim ATX. Pamiętaj jednak, że są to obudowy mało praktyczne, bo przeważnie utrudniają dostęp do newralgicznych podzespołów, czasami są też zbyt za małe, aby zmieścić pełnowymiarowy zasilacz, czy też większą kartę graficzną.

Większość osób decydujących się na mniejsze obudowy do komputera dla gracza wybiera obudowy SFF (Game Cube), które pozwalają na montaż normalnegostandardowego zasilacza jak i karty graficznej.

Wygoda

Dla osób, które cenią komfort, producenci wymyślili kilka użytecznych drobiazgów, które znacznie ułatwiają korzystanie z komputera, niestety rzadko są stosowane w tanich modelach. Specjalne rusztowania na przykład pozwalają na montowanie twardych dysków na zewnątrz oraz przykręcenie całej konstrukcji, przeważnie za pomocą jednej śrubki lub specjalnej dźwigni. Warto również zwrócić uwagę na to, czy obudowa wyposażona jest w zdejmowaną tackę płyty głównej. Pozwala ona zamontować poza komputerem płytę główną z procesorem i zestawem chłodzącym, co jest szczególnie istotne, gdy wewnątrz jest już duży zestaw chłodzący procesor i pozostało niewiele miejsca. Kolejnymi udogodnieniami są wszelkiego rodzaju zatrzaskowe systemy mocowania wentylatorów, kart rozszerzeń (dźwiękowych, graficznych), napędów optycznych, twardych dysków.

W niektórych droższych obudowach nawet panele boczne mocuje się bez użycia śrubokrętu, na zatrzaski. Wnęki twardych dysków umiejscowione w poprzek obudowy z zatrzaskowym systemem łatwo zarówno zamontować w obudowie, jak i zdemontować. Tak umiejscowione napędy nie przeszkadzają również przy montażu długich kart graficznych. Przydaje się zdejmowana zaślepka do zasilacza - po jej odkręceniu można go włożyć z tyłu obudowy, a nie boku. To rozwiązanie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy wymieniasz zasilacz, a nie chcesz demontować pozostałych podzespołów.

Wentylacja to podstawa

Dom dla peceta

Obudowy komputerowe

Najprostszym sposobem obniżenia temperatury pracy procesora jest wybór obudowy z gniazdami na dodatkowe wentylatory. Wewnątrz powinno być możliwe zamontowanie dwóch dodatkowych wentylatorów (przeważnie o wymiarach 120x120 mm). Jeden z nich umieszcza się z tyłu, drugi z przodu, żeby zapewnić przepływ chłodnego powietrza przez komputer. Droższe modele pozwalają na montowanie większej liczby dodatkowych wentylatorów, bo mają na przykład po dwa gniazda w przedniej i tylnej ściance, a nawet w górnej. Najlepiej, gdy obudowa pozwala na montaż dużych wentylatorów, 120x120 mm lub większych. Niewątpliwym liderem pod tym względem jest Aplus, który stosuje bardzo duże modele. W obudowie CS-El Diablo na przykład jeden wentylator o wymiarach 220x220 mm, zamocowany w przednim panelu, obniża temperaturę twardych dysków, drugi, o wymiarach 300x300 mm, ulokowany w bocznej ściance, wspomaga schładzanie karty graficznej i procesora. Oba pracują relatywnie cicho, a dodatkowo można regulować ich prędkość obrotową. Jedyny ewentualny kłopot to wymiana takich wentylatorów w wypadku awarii. Są nietypowe, a tym samym trudno dostępne. Równie istotne jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych, które powinny dodatkowo wspomóc schładzanie komponentów komputera. W obudowach z zasilaczem umiejscowionym na dole otwór wentylacyjny w tacce obudowy tuż pod zasilaczem pozwoli na szybkie usunięcie cieplejszego powietrza na zewnątrz. Chcąc zapewnić procesorowi odpowiednią temperaturę, wybierz obudowę z kominem, pozwalającym na schładzanie go powietrzem pobieranym z zewnątrz. To rozwiązanie stosowane nawet w najtańszych obudowach. Nie zapomnij też o filtrach przeciwkurzowych.

Wyposażenie dodatkowe

W większości nowych obudów wyprowadzenie złączy USB, FireWire czy audio (słuchawki, mikrofon) znajduje się w przednim panelu obudowy. Niestety, tylko w nielicznych u góry, a to znacznie ułatwia korzystanie z nich, gdy obudowa stoi na podłodze. W dalszym ciągu rzadko można spotkać wyprowadzone gniazda eSATA, które powoli stają się coraz bardziej popularne, bo oferuje o wiele większą przepustowość niż USB 2.0. Tym, którzy chcieliby mieć temperaturę pod kontrolą i regulować prędkość poszczególnych wentylatorów, polecamy obudowy z wbudowanymi funkcjami panelu sterującego. Poza względami ekonomicznymi za tym rozwiązaniem przemawia m.in. zastosowanie większych wyświetlaczy LED niż w panelach sterujących. Dodatkowo do dyspozycji jest zatoka 5,25-calowa, która w razie zamontowania zakupionego dodatkowo panelu sterującego byłaby zajęta. Dobrym przykładem takiej obudowy jest Aero Cool T40, umożliwiające regulację trzech wentylatorów i monitorowanie temperatury za pomocą trzech czujników. Prędkość można regulować ręcznie w zakresie od 6 do 12 V lub skorzystać z trybu automatycznego, który dostosowuje ją do odczytywanej temperatury. Można ustalić także temperaturę alarmową, której przekroczenie przez któryś z podzespołów włączy sygnał dźwiękowy i ustawi najwyższą prędkość obrotową wentylatorów.

Rozmiar obudowy, a rodzaj komputera

Obudowy SFF( Small Form Factor) - mały rozmiar

- Przystosowanie: płyty główne mniejsze niż małe, przystosowane do płyt głównych mniejszych niż standardowe ATX.

Kategoria ta obejmuje:

  • HTPC (- multimedialne), przeznaczone do płyt głównych mniejszych niż Micro ATX (Mini ITX) -), idealne do budowy komputera do salonu"salonowego", pełniącego również rolęfunkcję stacjonarnego odtwarzacza multimedialnego.;
  • Game Cube - większe, do bardziej zaawansowanych komputerówmaszyn z płytami Micro ATX, mocniejszymi zasilaczami i wydajnymi kartami graficznymi. Zazwyczaj mają około 40 cm głębokości i od standardowych Midi Tower z miejscem na cztery napędy optyczne są o 20 cm niższe (ich wysokość rzadko przekracza 30 cm) i o 10-15 cm szersze. Powodem ostatniej z wymienionych różnic jest to, że w obudowie standardowej płyta główna zamocowana jest do bocznej ścianki, natomiast w Game Cube najczęściej do dolnej tacki. Przeważnie mają też specjalną konstrukcję tak, aby zoptymalizować cyrkulacjekonstrukcję zapewniającą optymalną cyrkulację powietrza.

Obudowy Slim ATX - przystosowane do płyt głównych o rozmiarze Micro ATX, głównie do niedrogich komputerów zbudowanychopartych na bazie ekonomicznych jednostekjednostkach centralnych i płytpłytach głównych ze zintegrowanymi układami graficznymi.

Obudowy Mini Tower - przystosowane do płyt głównych o rozmiarze Micro ATX, dobreodpowiednie do budowy niedużego i niedrogiego komputera do pracy i zabawy za rozsądne pieniądze. Nie oferują . Oferują niedużo miejsca i możemymożesz mieć kłopoty z montażem długiej karty graficznej, większego zasilacza, czy dużego zestawu chłodzącego procesor. Bez problemu powinniśmypowinieneś zmieścić standardowy zestaw chłodzący, kartę graficzną z średniego przedziału cenowegow średniej cenie i dwa twarde dyski. Obudowy tego typu przeważnie są o około 10 cm niższe i krótsze od obudówmodeli Midi Tower.

Obudowy Midi Tower - to najchętniej kupowane obudowy z czterema wnękami 5,25 cala.MidiTower - najchętniej kupowane, wyposażone w cztery wnęki 5,25-calowe. Najczęściej o wymiarach ok.mają 50x20x50 cm (wysokość x szerokość x głębokość).odpowiednio: wysokości, szerokości i głębokości. Oferują wygodny dostęp do większości podzespołów, nie powinniśmy tez miećpowinno też być problemów z montażem długiej karty graficznej, 2-3 dwóch-trzech twardych dysków i większego zestawu chłodzącego procesor. Wyposażone w kilka gniazd na większe wentylatory 120x120 mm są idealne do budowy wydajnego komputera do gier.

Obudowy Big Tower - toBigTower - potężne obudowy, o wymiarach 60x25x60 cm (wysokość x szerokość x głębokość), oferują sporo miejsca na montaż nawet bardzo dużych zestawów chłodzących procesor, płyty główne Extended ATX, 4-6cztery-sześć twardych dysków i sporą liczbęsporo wolnych zatok 5,25 cala-calowych na montaż różnorakich urządzeń jakróżne urządzenia, np. panele sterujące, czytniki kart pamięci, czy stacje dokujące itp. Wyposażone w duże wentylatory, bez problemu zapewnią odpowiednie schładzanie newralgicznych podzespołów.schłodzą newralgiczne podzespoły. Dobre do budowy wydajnego komputera dla gracza, lub domowego serwera z kilkoma twardymi dyskami pracującymi w macierzy dyskowejw systemie RAID.