Dom przyszłości

W numerze 8/2004 przedstawiliśmy modelowy dom przyszłości stworzony przez Philipsa. Tym razem podobny projekt stworzyła firma Panasonic. Jak ma wyglądać mieszkanie człowieka XXI wieku według założeń japońskich projektantów?


W numerze 8/2004 przedstawiliśmy modelowy dom przyszłości stworzony przez Philipsa. Tym razem podobny projekt stworzyła firma Panasonic. Jak ma wyglądać mieszkanie człowieka XXI wieku według założeń japońskich projektantów?

Sala kinowa

Sercem sali kinowej we wzorcowym domu przyszłości panasonica jest 65-calowy telewizor plazmowy o pełnej rozdzielczości HDTV.

Sercem sali kinowej we wzorcowym domu przyszłości panasonica jest 65-calowy telewizor plazmowy o pełnej rozdzielczości HDTV.

Dwa duże, bo aż 65-calowe telewizory plazmowe Panasonic TH-65PX500 są w tym domu istotnymi elementami wyposażenia. Pierwszy z nich został zainstalowany w domowej sali kinowej. Efektowna plazma imponuje nie tylko rozmiarami, ale i rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli - spełnia więc najbardziej wyśrubowane wymagania standardu HDTV. Oprócz telewizora, w specjalnie dedykowanym do oglądania filmów pomieszczeniu zainstalowano także wysokiej klasy projektor PT AE900 i chowany w suficie, wysuwany elektrycznie ekran. PT AE900 jest jednym z najlepszych obecnie projektorów przeznaczonych do kina domowego. Urządzenie wykonane w technologii LCD wyposażono w panele zgodne ze standardem obrazu wysokiej rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), bardzo dobry, mechanicznie regulowany obiektyw i cyfrowe złącze HDMI zapewniające najwyższą jakość przesyłanego obrazu.

Podstawą instalacji w sali kinowej jest odtwarzacz DVD S97, potrafiący także obsługiwać krążki DVD-Audio. Został on wyposażony w skaler obrazu do rozdzielczości formatów HDTV i cyfrowe złącze HDMI. Pracuje w parze z cyfrowym amplitunerem SA-SR70, urządzeniem o mocy 6 x 100 W wyposażonym także w złącze HDMI oraz większość najważniejszych dekoderów dźwięku wielokanałowego, m.in. DTS ES, DTS 96/24, DPLII i DD EX. Całości dopełnia zestaw kolumn 6.1 skompletowany na bazie zestawu FS-70 i ukryty przemyślnie w ścianach pomieszczenia, które zostało zaadaptowane akustycznie oraz wyciszone, tak by odgłosy akcji podczas projekcji nie przeszkadzały innym domownikom.

Salon

Plazma w salonie pełni także funkcję ekranu komputera sterującego domem.

Plazma w salonie pełni także funkcję ekranu komputera sterującego domem.

Kino Domowe znalazło się w sypialni, a nawet w łazience, gdzie umieszczono panoramiczny ekran.

Kino Domowe znalazło się w sypialni, a nawet w łazience, gdzie umieszczono panoramiczny ekran.

TH-65PX500, czyli drugi 65-calowy telewizor plazmowy zainstalowano w salonie. Został on podłączony do komputera i stanowi rodzaj centrum informacyjnego - pozwala m.in. zarządzać zużyciem energii w domu i monitorować bezpieczeństwo. Pełni oczywiście bardziej tradycyjną funkcję rozrywkową i komunikacyjną, umożliwiając użytkownikowi nie tylko oglądanie telewizji czy filmów z DVD, ale także korzystanie z Internetu. Do plazmy podłączono zintegrowany zestaw kina domowego SC-HT17 oraz cyfrowid DMR-EH60, czyli nagrywarkę DVD z twardym dyskiem 200 GB, na którym można zapisać (w zależności od jakości obrazu) od 44 do 355 godzin telewizyjnych programów. Całością sprzętu, w tym także pozostałymi urządzeniami w innych pomieszczeniach, można sterować za pomocą jednego, wielofunkcyjnego pilota z olbrzymim dotykowym ekranem LCD.

Sypialnia i łazienka

Mniejsza, bo 42-calowa plazma TH-42PX50 zawisła na ścianie w sypialni. Podłączono ją do zintegrowanego zestawu kina domowego SC-HT17 oraz nagrywarki DVD z twardym dyskiem 100 GB DMR-EH50. Możliwość obejrzenia filmu czy programu telewizyjnego mają nawet domownicy korzystający akurat z kąpieli. W ścianę łazienki wbudowano bowiem 27-calowy telewizor LCD...

Założenia

Projekt Panasonica nazwano Eco & UD House i już sama nazwa wskazuje przywiązanie firmy do ekologii i zasad tzw. universal design (projektowanie dla wszystkich). Znajdujący się w kompleksie Panasonic Center Tokyo dom został zaprojektowany na podstawie produktów, technologii i pomysłów firmy Panasonic. Ma on zapewniać potencjalnym mieszkańcom wygodę oraz warunki sprzyjające nowemu stylowi życia w ekologicznym środowisku.

Dom - dodajmy od razu sporych rozmiarów jak na japońskie warunki - składa się z takich pomieszczeń, jak: salon, kuchnia, sala kinowa oraz sypialnie.

Mieszkać ekologicznie

Do przyjaznych środowisku elementów domu należą m.in.: samodzielnie oczyszczający się klimatyzator, lodówka bez freonów, zmywarka do naczyń i pralko-suszarka pracujące przy minimalnym zużyciu wody oraz oparty na diodach sprzęt oświetleniowy, który praktycznie nie wymaga wymiany. Także system zasilania całego domu oparto na ogniwach słonecznych mających uniezależnić mieszkańców od dostaw prądu z sieci miejskiej. Dodatkowo niektóre z produktów wyposażono w funkcję pomocy głosowej, ułatwiającą obsługę skomplikowanych urządzeń cyfrowych.

<hr size=1 noshade>

Bezpieczeństwo

O tym, że projektanci firmy Panasonic pamiętają, w jak niebezpiecznych czasach żyjemy, świadczy wykorzystanie w domu biometrycznego systemu zabezpieczającego BM- -ET300. Jest to kosztujące blisko 5000 USD (ok. 15 tys. zł) urządzenie zabezpieczające mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi w najskuteczniejszy sposób - skanując siatkówkę oka i porównując ją z zapisanym w zaszyfrowanej pamięci wzorem. Jak twierdzi Panasonic, jest to metoda dużo skuteczniejsza i bardziej niezawodna (0,0001% szansy na pomyłkę) niż rozpoznawanie głosu czy odcisku palca.