Dom w chmurze - nowocześnie i wygodnie

Chmura obliczeniowa kojarzy się m.in. z konsumenckimi serwisami do przechowywania danych i synchronizowania ich w różnych urządzeniach, takimi jak: Dropbox, Google Drive czy Apple iCloud. A gdyby chmurą objąć nie tylko smartfony, tablety i komputery, ale pozostały domowy sprzęt elektroniczny? Zaawansowane urządzenia RTV i AGD, spięte w jeden system, obsługiwane przez internet za pomocą odpowiednich aplikacji to nie pieśń przyszłości. Nowoczesny cyfrowy dom można stworzyć już dziś.


Ekosystemy

Poszczególni producenci starają się łączyć swoje urządzenia w jeden wspólny system, a użytkownikom oferują korzyści wynikające z zasady synergii (współdziałanie różnych czynników jest skuteczniejsze niż suma ich oddzielnych działań). Komplet urządzeń jednego producenta pozwala na więcej niż podobny zestaw złożony ze sprzętu różnych marek. Najbliżej ideału w tym modelu jest firma Apple z usługą AirPlay, polegającą na przesyłaniu multimediów między urządzeniami za pośrednictwem opracowanego przez firmę protokołu. Oprócz smartfonów, tabletów i komputerów Apple oferuje także Apple TV, czyli przystawkę do telewizora, za pomocą której obraz z pozostałych urządzeń może być wyświetlony na dużym ekranie.

AirPlay pozwala na przesyłanie materiałów multimedialnych między urządzeniami Apple

AirPlay pozwala na przesyłanie materiałów multimedialnych między urządzeniami Apple

Nad podobną integracją urządzeń pracuje też Microsoft (który dąży do zapewnienia integracji usług na platformach Windows 8, Windows Phone 8 oraz konsoli Xbox) oraz Sony (przykładem aktywności Japończyków na tym polu jest m.in. nowy tablet z linii Xperia). Z kolei Google przy okazji premiery tabletu Nexus 7 zaprezentował urządzenie multimedialne nazwane Nexus Q, które pozwala na odtwarzanie zasobów Google Musica i Google Play Store’a w domowym centrum rozrywki. Wszystkie te rozwiązania skupiają się na multimediach i wygodzie korzystania z nich w obrębie domowej sieci.

Google posiada swoją własną przystawkę do telewizora o nazwie Nexus Q

Google posiada swoją własną przystawkę do telewizora o nazwie Nexus Q

Niestety, żadne z nich nie połączy całej domowej elektroniki pochodzącej od różnych producentów w jeden system obsługiwany zdalnie, przez chmurę. Nie da się sprawnie zarządzać całą domową siecią i urządzeniami wszystkich domowników, jeśli każdy z nich korzysta z innej platformy sprzętowo-programowej. Osiągnięcie pożądanego efektu jest jednak w zasięgu ręki. A wszystko zaczyna się od kupna odpowiedniego routera.

Router

Głównym zadaniem tego urządzenia jest przekazywanie internetu od dostawcy do pozostałych urządzeń w domu: komputerów, laptopów, drukarek, smartfonów, tabletów i telewizorów. Router może być połączony z urządzeniami kablem ethernetowym, a w sprzęcie mobilnym wykorzystywana jest zazwyczaj łączność bezprzewodowa. Wszystkie urządzenia podłączone do routera są w tej samej sieci lokalnej i mogą się ze sobą komunikować.

Prawdopodobnie najpopularniejszy router w Polsce: Livebox

Prawdopodobnie najpopularniejszy router w Polsce: Livebox

Jednym z najpopularniejszych routerów w Polsce jest Livebox (modem i router w jednym). Korzystają z niego użytkownicy neostrady, czyli stałego łącza internetowego dostarczanego przez Orange’a (wprowadzony został jeszcze przed rebrandingiem Telekomunikacji Polskiej). Livebox to dość proste urządzenie, którego możliwości w zasadzie ograniczają się do udostępniania zasobów internetowych. Jednak routerów różnego typu - podobnie jak innych sprzętów z segmentu elektroniki użytkowej - jest bardzo wiele. Niektóre oferują naprawę interesujące i unikatowe funkcje.

Cisco Connect Cloud

Mniej wymagającym wystarczy podstawowy model jednej z uznanych firm, ale chcąc zarządzać siecią przez internet, trzeba mieć urządzenie oferujące taką funkcję. Do stworzenia cyfrowego domu nadają się na przykład routery Linksysa z serii Smart Wi-Fi. Obsługują one usługę Cisco Connect Cloud.

Router LinkSys EA6500 przesyła dane przez Wi-Fi z prędkościami rzędu 1GBps

Router LinkSys EA6500 przesyła dane przez Wi-Fi z prędkościami rzędu 1GBps

Trzy podstawowe routery Linksysa oferujące (po aktualizacji oprogramowania) dostęp do chmury Cisco Connect Cloud to EA2700, EA3500 oraz EA4500. Różnią się możliwościami oraz ceną, odpowiednio 369, 539 i 699 zł. Co ciekawe, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w działaniu usługi niezależnie od poziomu zaawansowania urządzenia. W ostatnim czasie rodzinę routerów powiększył model EA6500. Od pozostałych różni się obsługiwaniem sieci Wi-Fi w najnowszym standardzie 802.11ac, teoretycznie pozwalającym na transmisję danych z szybkością do 1,3 Gb/s. Nowością, która świetnie pasuje do idei cyfrowego domu, jest możliwość podłączania nowych urządzeń do sieci z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej. Wystarczy przesunąć smartfon lub tablet nad routerem.

Ustawieniami sieci domowej można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych, a więc zdalnie. Najbardziej "techniczny" z domowników, który zajmuje się siecią dla całej rodziny, będzie mógł kontrolować konfigurację z dowolnej lokalizacji. Oczywiście wymaga to sprawnego połączenia internetowego. Aplikacja Cisco Connect Cloud ma przejrzyste menu oraz wygodne kreatory ustawień, aby nie zniechęcać zwykłych użytkowników. Obsługiwane systemy mobilne to najpopularniejsze dziś Google Android oraz Apple iOS.

Co oferuje Cisco Connect Cloud?

Zarządzanie za pomocą aplikacji pozwala ustalić, które urządzenia podpięte do sieci domowej powinny korzystać z łącza w pierwszej kolejności. Dzięki funkcji przyznawania pierwszeństwa obciążenie łącza spowodowane pobieraniem dużej ilości danych nie przeszkodzi w oglądaniu filmu z sieciowej wypożyczalni w Smart TV. Można również przyznać najwyższy priorytet tabletowi i rozmowy przez Skype’a nie zakłóci buforowanie się filmu na laptopie. Połączenie możliwości ustalania priorytetu z dostępem przez chmurę pozwoli zmienić te ustawienia z poziomu aplikacji mobilnej bez konieczności przebywania w mieszkaniu. Wystarczy zmienić pozycję urządzeń na liście.

Aplikacja mobilna Cisco Connect Cloud

Aplikacja mobilna Cisco Connect Cloud

Kolejny moduł domowej chmury Cisco umożliwia zarządzanie funkcjami kontroli rodzicielskiej w komputerach, z których korzystają dzieci. Po dodaniu tych funkcji w systemie można ze smartfona zablokować połączenie z internetem lub niektórymi stronami WWW w określonych godzinach i zmieniać harmonogram. Co więcej, po ustaleniu reguł można wyłączyć i włączyć je wszystkie jednym przyciskiem. Będzie to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy z tego samego komputera korzysta wielu domowników, w tym dzieci, a blokadę trzeba będzie zdjąć, gdy usiądzie przy nim osoba dorosła.

Smart TV może być częścią domu w chmurze

Smart TV może być częścią domu w chmurze

W aplikacji łatwo włącza się i wyłącza osobną sieć Wi-Fi, przeznaczoną dla innych osób niż domownicy. Można ustalić liczbę osób, które będą się łączyć, a także parametry sieci, w tym osobne hasło. Z pewnością to dużo lepsze rozwiązanie niż podawanie hasła do prywatnej sieci Wi-Fi i przydzielanie gościom dostępu do pełnych zasobów sieci, w tym plików. Ostatnią częścią domowej chmury jest zdalne zarządzanie podłączonymi urządzeniami niebędącymi komputerami. Przykładem może być wyłączenie kilkoma kliknięciami dostępu do internetu z telewizora albo zablokowanie konkretnej usługi, np. komunikatora Skype w Smart TV.

Wpadka Cisco

Cisco Connect Cloud stała się niedawno przyczyną frustracji wielu użytkowników, których oprogramowanie w routerze samoczynnie zaktualizowało się do najnowszej wersji. Po zalogowaniu się do chmury Cisco zobaczyli oni dość niecodzienne ostrzeżenie: producent informował, że jeśli wykryje ściąganie nielegalnych lub pornograficznych materiałów, może zablokować urządzenie. W sieci zawrzało, a użytkownicy byli oburzeni. Cisco szybko wystosowało przeprosiny, sprostowanie i obietnice zmian, aby użytkownicy nie musieli obawiać się o swoją prywatność, ale niesmak pozostał.