Domenowa umowa zatwierdzona

Amerykański Departament Handlu zaaprobował warunki umowy między firmą VeriSign i organizacją ICANN kontrolującą rejestrację domen internetowych w USA.

Amerykański Departament Handlu zaaprobował zrewidowane warunki umowy między firmą VeriSign i organizacją Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) zajmująca się przydzielaniem adresów IP oraz zarządzaniem systemem domen internetowych. Na mocy tego porozumienia VeriSign będzie rejestrować adresy internetowe w domenie .com do 2007 roku. Nadal będzie też rejestrować domeny .net, ale tylko do 2005 roku. Zaś prawa do domeny .org utraci już 31 grudnia przyszłego roku.

Początkowo wszystkie trzy typy domen miały być zarządzane przez VeriSign aż do 2007 roku. Tym samym firma ta stałaby się prawdziwym globalnym monopolistą na rejestrowanie najbardziej poszukiwanych domen internetowych. Wzbudzało to ostrą krytykę innych firm i organizacji zajmujących się Internetem. Aby tego uniknąć VeriSign za rok przekaże swoje uprawnienia w dziedzinie domeny .org organizacjom typu non-profit. W 2005 zaś stanie się jednym z wielu niezależnych podmiotów rejestrujących adresy w Sieci.

Więcej informacji:

www.verisign.com/

www.icann.org/


Zobacz również