Domowa konsola gier z sercem VIA

Podczas odbywających się właśnie targów CES, VIA i Apex Digital zaprezentowały konsolę ApeXtreme wyposażoną w procesor graficzny zgodny z DirectX 9 oraz 6-kanałowy układ dźwiękowy. Urządzenie pozwala nie tylko korzystać z gier, ale także odtwarzać filmy DVD, pliki MP3 oraz słuchać internetowych stacji radiowych.

Firmy chcą aby konsola ta stała się centrum rozrywki domowej. Nie ma to być prosta maszynka do gier, lecz urządzenie które znajdzie swoje miejsce w pokoju wypoczynkowym i wpisze się w środowisko domowe na równi z telewizorem czy zestawem audio.

Za obróbkę grafiki przez konsolę odpowiada procesor S3 DeltaChrome, wyposażony w 8 potoków renderingu oraz funkcje 3D zgodne, a nawet wyprzedzające specyfikacje DirectX 9. Dźwięk przetwarzany jest przez 6-kanałowy układ VIA Vinyl Six-TRAC. Całością steruje Windows XP w wersji Embedded (wbudowany). Oprogramowanie automatycznie wykrywa i przystępuje do odtwarzania płyt DVD, filmów VCD, płyt CD-Audio oraz zdjęć cyfrowych zapisanych na krążkach optycznych. Odtwarzaniem zajmuje się Windows Media Player. Konsola posiada także wbudowany 20-gigabajtowy dysk twardy, klawiaturę, myszkę oraz gamepad.

Zamontowany procesor to VIA C3 1,4 GHz współpracujący z chipsetem VIA CN400.

ApeXtreme pracuje praktycznie bezszelestnie, zamknięty jest w obudowie o niewielkich gabarytach. Na przednim panelu znajdziemy klawisze zapewniające szybki dostęp do najważniejszych funkcji odtwarzacza DVD. Tam też zlokalizowano 4 porty USB 2.0 oraz gniazda do podłączenia 6-kanałowego zestawu kolumn.

Cena konsoli, w zależności od wyposażenia wynosi 299 lub 399 USD.


Zobacz również