Domowa sieć


W naszych testach najlepszy okazał się zestaw sieci telefonicznej Intel AnyPoint. Charakteryzował się prostą instalacją, prostym ustawieniem parametrów i wysoką wydajnością ogólną. Niewiele testowanych produktów sprawiło nam kłopoty podczas instalacji, ale żaden nie instalował się tak prosto jak AnyPoint. Zestaw zawiera wyczerpującą i przejrzystą dokumentację oraz bardzo dobrą procedurę instalacyjną. Choć nie jest najtańszy, kosztuje mniej od zestawów sieci bezprzewodowych.

Testowane przez nas zestawy sieci telefonicznych były średnio dwa razy szybsze od sieci bezprzewodowej Della (11 Mb/s). Ich wadą była konieczność usytuowania komputera w pobliżu gniazdka telefonicznego. Zaletą bezprzewodowej sieci jest możliwość przemieszczania się z notebookiem wyposażonym w kartę radiową. Jeśli jednak oddalisz się zbytnio od serwera, wydajność znacznie spadnie albo łączność zostanie zerwana.

Instalacja domowej sieci

Sieci bezprzewodowe wykorzystują fale radiowe, dlatego ich instalacja wymaga kilku dodatkowych procedur. Każdy komputer klient musi otrzymać taki sam kod szyfrujący, tak by przesyłane dane mogły być odczytywane przez użytkowników sieci.

Do testów instalacji i wydajności urządzeń za każdym razem tworzyliśmy sieć składającą się z trzech identycznych komputerów; jeden umieściliśmy w pokoju na dole, a dwa w oddzielnych pokojach na górze. Dwa komputery na górze znajdowały się w odległości 4 metrów od siebie w linii prostej, komputer na dole znajdował się w odległości 6 metrów od nich obu. W przypadku sieci bezprzewodowej używaliśmy dwóch kart sieciowych do komputerów stacjonarnych i karty do notebooka.

Domowa sieć

Dell 4800LT

Wszystkie produkty wymagają otwarcia pokrywy komputera w acz pole obok Use Multiple.... W sekcji Options możesz na wszelki wypadek nakazać buforowanie wszystkich plików dyskowych i sieciowych lub tylko mniejszych od określonej wielkości.

Nero 5.0

Nero Burning ROM niemieckiej firmy Ahead zyskał w krótkim czasie wielką popularność u użytkowników nagrywarek. Twórcy programu uznali, że napisanie dobrej aplikacji to dopiero połowa sukcesu i nie tylko udostępnili darmową, miesięczną wersję demonstracyjną Nero, lecz przede wszystkim stale udoskonalali swe dzieło. Robili to tak często, że udawało się przeskoczyć ze starszej wersji demo na nowszą niemal równo z końcem okresu testowego. Z miesiąca na miesiąc Nero potężniał, oferując coraz bardziej rozbudowane, wygodne funkcje - był na przykład pierwszą aplikacją do nagrywania dekodującą pliki MP3 w locie. Jego najnowsze wcielenie o numerze 5.0 zadowoli chyba każdego.

Wszystkie niezbędne pliki - aktualizacje programu i sterowników, nakładki z różnymi wersjami językowymi interfejsu, a także narzędzia umożliwiające pokojową koegzystencję Nero z innymi aplikacjami zapisu CD-R - znajdziesz w firmowej witrynie WWW (www.ahead.de/en/Download.htm) oraz FTP (ftp.ahead.de). Uwaga! W mo-mencie pisania tego artykułu kończyły się prace nad spolonizowanym interfejsem Nero!

Przed pierwszym użyciem programu warto sprawdzić, czy twarde dyski w Twoim komputerze są wystarczająco szybkie. Z menu File wybierz Preferences i w wywołanym oknie na karcie Cache, na której podajesz ścieżkę przechowywania plików tymczasowych, użyj przycisku Test all drive speeds.

Jeżeli nie lubisz kreatora, wyłącz polecenie Use the Nero Wizard z menu Help.

Płyty z danymi - kreator

<font color="red">1. Wybierz Compile a new CD. Kliknij Next. Wybierz Data CD i znów kliknij Next.

<font color="red">2. W następnym oknie kreatora decydujesz, czy tworzysz płytę od nowa, czy też kontynuujesz istniejącą płytę z danymi (powstanie krążek wielosesyjny). Zaznacz odpowiednie pole i kliknij Next. Ostatnie okno kreatora mówi, jak posługiwać się głównym oknem programu oraz wskazuje przycisk służący do nagrywania płyty. Kliknij Finish.

<font color="red">3. Jeśli wybrałeś kontynuację płyty, pojawi się okno Select Track pozwalające wskazać sesję do zaimportowania do bieżącego projektu. Wybierz sesję i naciśnij OK.

<font color="red">4. Teraz zaznaczasz pliki i foldery (możesz po kilka naraz, klikając z naciśniętym klawiszem [Shift] lub [Ctrl]), jakie mają znaleźć się na płycie i techniką przeciągania i upuszczania dodajesz je do struktury krążka. Jeśli nie podoba Ci się standardowe pionowe rozmieszczenie okien, zmień je na poziome w menu Windows | Horizontal (aktywne okno pojawi się wówczas na górze).

Miarka dołu okna pokazuje ilość wolnego miejsca na płycie, przy czym granice wyznaczane żółtą i czerwoną kreską daje się zmienić w sekcji Status bar... karty General z File | Preferences. Pamiętaj, że są to tylko linie pomocnicze, nie mające wpływu na faktyczną pojemność krążka.

<font color="red">5. Gdy skończysz układanie plików, kliknij ikonę nagrywania albo wybierz File | Write CD. Zdecyduj, czy program ma wykonać tylko test zapisu {opcja Test (no actual burning)}, czy test, a następnie zapis (Test and burn), czy też ma od razu nagrywać płytę (Burn). Test należy przeprowadzić przy pierwszych próbach nagrywania; później, gdy znasz już wy-

dajność systemu, test nie będzie konieczny.

Z rozwijanej listy obok Write speed wybierz szybkość nagrywania i kliknij Burn. W oknie Choose Recorder(s) wybierz nagrywarkę i kliknij OK.