Domowa sieć

Pod koniec roku zmontowanie domowej sieci będzie proste nawet w Polsce. Ale jaki typ sieci wybrać?


Pod koniec roku zmontowanie domowej sieci będzie proste nawet w Polsce. Ale jaki typ sieci wybrać?

Często w domu jest już więcej niż jeden komputer. Stary zostawia się jako inteligentną maszynę do pisania lub do innych prostych prac. Łatwo sobie wyobrazić taką sytuację: w jednym pokoju ojciec studiuje arkusz kalkulacyjny, w drugim matka przygotowuje ofertę dla klienta, a w trzecim syn jak zwykle, buszuje w Internecie. Gdyby jednak ojciec chciał również połączyć się z Internetem, a mama skorzystać z drukarki podłączonej do komputera syna? Rodzina potrzebuje sieci domowej.

Dzięki sieci lokalnej każdy w domu może korzystać z tych samych zasobów: tzn. drukarek, modemów, plików, dysków, napędów, itp. Najbardziej atrakcyjną funkcją sieci jest jednak dzielony dostęp do Internetu, dzięki któremu kilka osób może jednocześnie korzystać z zasobów Sieci.

Domowa sieć

Intel AnyPoint Home Network PCI

Perspektywa tworzenia sieci przeraża nawet osoby mające na co dzień do czynienia z komputerami, jednak zestaw Intel AnyPoint pozwoli nawet niedoświadczonym zbudować pierwszą sieć. Doskonała dokumentacja i procedury instalacyjne czynią go idealnym dla początkujących.

Jeśli po raz pierwszy będziesz tworzyć sieć, docenisz CD-ROM dołączany do zestawu wyjaśniający jej ideę i procedurę instalacyjną. Omówione jest też dzielenie plików, drukarek i dostępu do Internetu. Podręcznik w formie drukowanej i na CD-ROM-ie zawiera rozbudowany rozdział dotyczący diagnozowania błędów.

Brzmi zachęcająco, jednak wiele osób odstraszą trudności związane z instalacją sieci. Jeśli wszystkie komputery znajdują się w tym samym pokoju, można ukryć kable sieciowe za meblami, ale przeważnie są w różnych pokojach, co zmusza do wiercenia dziur w ścianach i przeciągania kabli, montowania gniazd sieciowych i hubów. Trzeba też poznać tajniki ustawiania parametrów sieci Windows. Już niedługo jednak będziemy mogli w prosty sposób zbudować sieć, bez używania kabli ethernet i pozostawiając nietknięte ściany.

Zestawy sieciowe oferowane są w Stanach Zjednoczonych w trzech wersjach. Sieci telefoniczne korzystają z infrastruktury telefonicznej; wykorzystują częstotliwości wyższe niż telefony, więc nie zakłócają ich działania. Sieci wykorzystujące domowe linie energetyczne nie osiągają zadowalającej wydajności, dlatego nie będziemy się nimi zajmować w niniejszym artykule. Sieci bezprzewodowe używają częstotliwości radiowych i w ogóle nie wymagają fizycznych łączy.

W Polsce powszechnie dostępne są sieci radiowe. Pierwsze zestawy sieci telefonicznych zaprezentuje prawdopodobnie w drugiej połowie roku Intel. Przygotowują się do tego też firmy Diamond i 3Com.

Wszystkie zestawy wykorzystują ten sam protokół HomePNA (Phone Networking Association) 2.0 - standard opracowany przez konsorcjum firm sieciowych. Wszystkie sieci używają tego samego układu kontrolera firmy Broadcom.

Najnowsze zestawy sieciowe oferują prędkość od 10 do 11 Mb/s, znacznie większą niż starsze systemy (1-2 Mb/s). Prędkość nowych systemów jest zbliżona do uzyskiwanych za pomocą konwencjonalnych sieci ethernet 10Base-T. Tak szerokie pasmo pozwala słuchać plików dźwiękowych mp3 znajdujących się w innym komputerze podłączonym do sieci. Pozwala też wykonywać kilka sieciowych zadań naraz, na przykład drukować na drukarce podłączonej do innego komputera, kopiować pliki z jeszcze innego i ściągać plik z Internetu.

Ceny zestawów oferowanych w Stanach Zjednoczonych nie są wysokie: karty kosztują od 70 do 80 dolarów, więcej od konwencjonalnych kart, jednak nie wymagają hubów i okablowania. Karty radiowe kosztują około 180 dolarów, jednak ich ceny powinny wkrótce spaść.

Telefon nade wszystko

Poddaliśmy testom pięć telefonicznych zestawów sieciowych o prędkości 10 Mb/s każdy: 3Com HomeConnect, Diamond Multimedia HomeFree, Intel AnyPoint, Linksys HomeLink Phoneline 10M i NetGear Phoneline10X. Żaden nie jest obecnie dostępny na naszym rynku, ale przedstawiciele Intela twierdzą, że AnyPoint powinien się pojawić w Polsce w drugiej połowie roku. Zmodyfikowany do potrzeb polskich sieci telefonicznych, będzie tak samo funkcjonalny jak oryginał. Z zamiarem sprzedaży podobnego rozwiązania nosi się też firma 3Com, jednak przedstawiciel nie potrafił sprecyzować terminu premiery systemu w Polsce. Podobnie firma Diamond nie ujawnia jeszcze planów wprowadzenia zestawu do Polski. Jeśli jednak produkt okaże się zgodny z polskimi standardami, będzie go można kupić na zamówienie. Testy zestawów oferowanych w Stanach Zjednoczonych mogą być cennym źródłem informacji o potencjale nowych rozwiązań i porównaniem z dostępnymi obecnie technologiami. Warto już dziś zastanowić się nad instalacją sieci telefonicznej, gdyż pod koniec roku dzisiejsza nowinka stanie się codziennością.

Dla porównania poddaliśmy też testom system sieci bezprzewodowych firmy Dell 4800LT. W Polsce dostępnych jest wiele innych systemów bezprzewodowych. Podobne rozwiązania oferuje 3Com, Diamond (Cadena Systems), Micronet (Dagma). Nasze testy nie miały jednak wskazać najlepszego, tylko stanowić wzorzec porównania rozwiązań. Aby porównanie było pełne, zbadaliśmy przepustowość i prędkość zwykłej sieci wykorzystującej kable ethernet. Gdy czytasz ten artykuł, w Stanach Zjednoczonych dostępne są już urządzenia łączące komputer z siecią telefoniczną przez port USB.