Domowe 64 bity Intela

W wywiadzie udzielonym dziennikowi Ivestor’s Business Daily, przedstawiciele Intela potwierdzili opracowanie 64-bitowego procesora należącego do linii układów x86. Kilka dni później rzecznik prasowy Intela zaprzeczył jakoby informacje podawane przez dziennikarzy były prawdziwe, a Intel zamierzał wprowadzać tego typu układy na rynek. Kto miał rację?

Tego jak na razie w 100 % nie możemy być pewni. Bardzo prawdopodobna wydaje się jednak wersja dziennika, który zapewne uzyskał informacje z pewnych, acz nie do końca „zdyscyplinowanych” źródeł Intela.

Opracowanie własnego 64-bitowego procesora x86 wydaje się być naturalnym krokiem dla Intela. Z wcześniej wypływających z koncernu informacji można było się dowiedzieć o rzekomej zgodności nowego procesora Prescott z 64-bitowymi instrukcjami. Są one ponoć zablokowane, lecz w chwili odpowiednio dużego zapotrzebowania zgłaszanego na tego typu procesory przez rynek, firma mogłaby w prosty sposób wprowadzić do oferty zmodyfikowany produkt. Aktualnie Intel nie widzi zapewne sensu oferowania domowego 64-bitowego procesora. Powód jest wszystkim doskonale znany – brak odpowiedniego oprogramowania.

64-bitowe instrukcje będą prawdopodobnie obecne (lecz zablokowane) w procesorach Tejas, które trafią na rynek w 2005 roku. Być może w tym czasie rynek zostanie nasycony w wystarczającym stopniu aplikacjami 64-bitowymi, które skłonią Intela do wprowadzenia domowych procesorów 64-bitowych. Pretekstem może być tu także nowy system operacyjny Microsoftu, znany na razie pod kodową nazwą Longhorn.

Dla przypomnienia dodajmy, że Intel posiada w swoim katalogu 64-bitowe procesory serwerowe Itanium 2. Jest to jednak całkowicie inny segment rynku, sprzętowo układy te nie są zgodne z 32-bitowymi aplikacjami (obsługują je w trybie symulacji) i wymagają specjalnego oprogramowania 64-bitowego.


Zobacz również