Domowe centra multimedialne - lepiej niż w telewizorze!


Nero ma także wygodny interfejs użytkownika, ale momentami sprawia wrażenie niedopracowanego (niewidoczne opcje, chaotycznie rozmieszczone funkcje). Wygląd można, co prawda, modyfikować z użyciem skórek, ale nam zdecydowanie bardziej odpowiada wzornictwo Media Center. Nero obsługuje mniej sprzętu zewnętrznego niż produkt Microsoftu, natomiast nie sprawia problemów ze starszymi tunerami telewizyjnymi.

Nero 9 to już nie tylko program do nagrywania - dzięki niemu także zorganizujesz domowe centrum multimedialne (na ilustracji moduł konfiguracji MediaHome 4).

Nero 9 to już nie tylko program do nagrywania - dzięki niemu także zorganizujesz domowe centrum multimedialne (na ilustracji moduł konfiguracji MediaHome 4).

Dysponując dodatkową gotówką, możesz kupić Nero MediaHome 4, który pozwala tworzyć rozbudowane biblioteki multimediów oraz ma zaawansowane opcje strumieniowego przesyłania plików i konwersji danych dla urządzeń "w locie". Omawiany tandem kosztuje jednak około 400 zł (obie wersje pudełkowe).

Media Portal - bezpłatna alternatywa

Jak testowaliśmy?

Próby podzieliliśmy na cztery kategorie - podstawowe formy multimediów: zdjęcia, muzyka (w tym radio), wideo i TV. Następnie sprawdziliśmy, na co dany program pozwala podczas korzystania z danej kategorii.

Na przykład w wypadku wideo i TV interesowało nas nie tylko, czy aplikacja umożliwia odtwarzanie wielu formatów oraz oglądanie różnego typu standardów telewizyjnych, lecz także jak radzi sobie podczas rejestracji transmisji, na co pozwala biblioteka multimediów itd. Wszystkie wyniki znajdziesz w tabeli.

</RAMKA>

Media Portal jest projektem opensource’owym, udostępnionym całkowicie bezpłatnie. Jego zalety to niskie wymagania sprzętowe, małe zapotrzebowanie na powierzchnię dyskową i pokaźna liczba dodatków zwiększających funkcjonalność (dostępne pod adresem: go.pcworld.pl/824ea). Generalnie bardzo przypomina Media Center. Jeśli korzystałeś z wbudowanego centrum multimediów Windows, to tutaj bardzo szybko się odnajdziesz. Opcje są podobnie pogrupowane, a wzornictwo jakby żywcem wzięte z programu Microsoftu (przypomina komponent zaszyty w Windows XP Media Center). Jednak twórcy poszli dalej i zintegrowali mnóstwo innych opcji, standardowo nie stosowanych w innych produktach tego typu.

Aplikacja pozwala uruchamiać zewnętrzne programy, w tym gry (podobny moduł znajduje się w Media Center do Windows 7), emulatory i przeglądarki internetowe. Z poziomu Media Portalu wyślesz i odbierzesz e-maile, a dodatkową funkcją jest monitoring komputera (zużycie pamięci, temperatura CPU itp.).

Media Portal - interfejs jak wyjęty z Windows Media Center.

Media Portal - interfejs jak wyjęty z Windows Media Center.

Opcje konfiguracji dźwięku poszerzysz za pomocą dodatków do Foobara2000, iTunesa lub WinAmpa. Wtyczki wystarczy skopiować do odpowiedniego katalogu z programem.

Media Portal bardzo dobrze radzi sobie ze sprzętem (m.in. obsługuje znacznie więcej pilotów niż Media Center), a odpowiednie sterowniki można pobrać z oficjalnej witryny programu. Nie współpracuje natomiast z 64-bitową edycją Windows XP i wymaga do poprawnego działania bibliotek .NET Framework 2.0 SP2 oraz Windows Media Playera 11 i DirectX 9.0c lub nowszych. Jeśli zechcesz odtwarzać materiały filmowe HD, musisz się zaopatrzyć w kodek H.264 (dostępny bezpłatnie, np. w pakiecie FFDShow). Media Portal dostępny jest także po polsku.

J. River Media Center - przenośne centrum

Program obsługuje wiele popularnych odtwarzaczy przenośnych (iPod, Sandisk czy Creative) oraz piloty zdalnego sterowania - a także konsolę PSP. Interfejs można modyfikować z użyciem skórek, a najczęściej używane opcje są cały czas pod ręką. Wbudowana wyszukiwarka internetowa pozwala, bez wychodzenia z programu, znaleźć dowolną informację czy uruchomić media strumieniowe, a menedżer pobierania plików umożliwia ściąganie bez przerywania rozrywki.

Z innych ciekawych funkcji warto wymienić obsługę ponad 80 różnych formatów multimedialnych (w tym OGG, FLAC i APE), możliwość wyszukiwania z poziomu programu i odtwarzania zawartości z serwisów Google Video, SHOUTcast oraz YouTube oraz moduł Audible - e-sklepu z audiobookami.

J. River Media Center pozwala odtworzyć klipy bezpośrednio z YouTube'a i Google Video.

J. River Media Center pozwala odtworzyć klipy bezpośrednio z YouTube'a i Google Video.

Program z pewnością zainteresuje użytkowników starszych systemów Microsoftu. Współpracuje także z Windows 2000 oraz serwerowymi edycjami systemu (wymaga to jedynie instalacji DirectX 9).

Wraz z aplikacją do zarządzania domowym centrum otrzymasz dodatkowo serwer multimediów, który pozwoli ci dzielić się swoją cyfrową biblioteką z użytkownikami innych komputerów i urządzeń w domu (np. streamerów multimedialnych). J. River Media Center ma tylko dwie istotne wady: nie został przetłumaczony na język polski oraz zagarnia dla siebie skojarzenia z wszystkimi plikami, które potrafi otworzyć.

DVB Dream - mistrz w kategorii TV satelitarnej i audio

DVB Dream jest kolejnym (obok Media Portalu) bezpłatnym programem w naszym zestawieniu. To typowy odtwarzacz stacji telewizyjnych i radiowych. Nie ma rozbudowanych opcji udostępniania i zarządzania danymi, ale jeśli szukasz bezpłatnego programu, który zapewnia idealne warunki do odtwarzania i nagrywania strumieni przesyłanych drogą satelitarną, będzie bardzo dobrym wyborem.

DVB Dream ma olbrzymią liczbę funkcji pozwalających na poprawienie jakości dźwięku.

DVB Dream ma olbrzymią liczbę funkcji pozwalających na poprawienie jakości dźwięku.

Aplikacja obsługuje wszystkie możliwe standardy telewizji cyfrowej DVB (DVB-T, DVB-C, DVB-S i inne), pozwala na uruchomienie telegazety (za pomocą wtyczki) i nagrywanie w wielu formatach. Nie zabrakło opcji timeshift (zatrzymywanie materiału z przesuwaniem w tle), ekranowego menu (OSD) oraz wyświetlania wielu kanałów jednocześnie w okienkach (Multi Pip).

Dodatkową funkcją jest możliwość strumieniowego przesyłania nagrań w sieci lokalnej. Z programu będą zadowoleni także miłośnicy muzyki, bo w DVB Dream wbudowano resampler oraz reduktor szumów - żadna z innych aplikacji w naszym zestawieniu nie mogła pochwalić się tyloma opcjami związanymi z konfiguracją odtwarzania audio.

Program do poprawnego działania wymaga tunera DVB, obsługuje sprzęt różnych producentów i nie jest tak wybredny jak Media Center. Co ważne, został spolszczony, a zestaw obsługiwanych funkcji można rozszerzyć za pomocą zewnętrznych wtyczek.