Domowe centra multimedialne - lepiej niż w telewizorze!

Kupiłeś olbrzymi telewizor LCD, postawiłeś go w salonie i... ciągle spędzasz więcej czasu przed komputerem, a twój wymarzony Samsung, LG lub Sony brzęczy w tle. Może warto go wyłączyć, zmniejszyć wydatki na prąd, a telewizję śledzić na ekranie - tuż obok okienka Gadu-Gadu i Firefoksa?


Kupując tuner telewizyjny, najprawdopodobniej znalazłeś w pudełku stosowną aplikację, która pozwoli ci przekształcić komputer w domowe centrum rozrywki. Pytanie tylko, czy spełni twoje wymagania, bo programy dołączane do tunerów świetnie nadają się do zastosowań urządzenia (oglądanie, nagrywanie itd.), ale na tym praktycznie ich możliwości się kończą.

Tymczasem domowe centrum rozrywki musi spełniać jednocześnie wiele funkcji. Powinno umożliwiać: odtwarzanie dowolnych typów plików multimedialnych (zarówno przechwytywanych za pomocą specjalnego sprzętu, np. tunerów telewizyjnych, jak i zawartości z Sieci oraz dysku), nagrywanie materiałów audio oraz wideo (zarówno telewizyjnych, jak i radiowych), współpracować z urządzeniami zewnętrznymi, np. systemami Hi-Fi lub przenośnymi odtwarzaczami.

Mile widziana byłaby także współpraca z konsolami oraz oszczędzanie energii elektrycznej. Poza tym program tego typu powinien mieć rozbudowaną bibliotekę, która pozwoli szybko odnaleźć wybrany plik wśród tysięcy innych oraz umożliwi strumieniowe przesyłanie multimediów do innych komputerów i urządzeń w domu.

Aby ułatwić ci wybór, przejrzeliśmy najpopularniejsze aplikacje tego typu.

Domowe centra multimedialne - lepiej niż w telewizorze!

Porównanie opisanych centrów multimedialnych. Zwycięzcą został darmowy, dostępny na licencji open source Media Portal

Windows Media Center

Xbox 360 i Windows - jak połączyć?

Niewiele osób wie, że Xboksa 360 można wykorzystać jako zewnętrzny odtwarzacz do komputera z Windows Media Center. Jednak najpierw należy skonfigurować konsolę jako urządzenie Extender w podany poniżej sposób.

Podłącz konsolę Microsoftu do komputera z Windows Media Center - choćby z użyciem sieci LAN. W oknie startowym Media Center przejdź do sekcji Zadania i wybierz dodaj Extender. Na ekranie powitalnym kliknij Dalej. Następnie naciśnij logo Windows Media Center na pilocie lub wybierz kontrolerem Xboksa 360 moduł multimedia i wskaż Media Center.

Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami instalatora, aby otrzymać 8-cyfrowy klucz instalacji. Po jego wprowadzeniu i naciśnięciu przycisku Dalej skonfiguruj wyjątki w Zaporze systemu Windows i kliknij Zakończ. Od tej pory możesz wyświetlać multimedia na ekranie telewizora podłączonego do Xboksa, nawet jeśli znajduje się w innym pomieszczeniu niż komputer z Windows.

Media Center to składnik XP i Visty (edycja Home Premium oraz Ultimate). Pozwala oglądać i rejestrować programy telewizyjne (zarówno transmisje cyfrowe, jak i analogowe), odtwarzać filmy z płyt oraz oferuje rozbudowaną bibliotekę do zarządzania materiałami wideo. Media Center ma także rozbudowane funkcje obsługi treści muzycznych (w tym radia internetowego i standardowego FM) oraz obróbki zdjęć.

Domowe centra multimedialne - lepiej niż w telewizorze!

Media Center w Windows – ładne, wygodne, ale ciągle mało popularne.

Dużą zaletą Media Center jest łatwy w użyciu interfejs użytkownika. Wszystkie główne kategorie są intuicyjnie pogrupowane. Sterowanie odbywa się zarówno z wykorzystaniem standardowych peryferiów komputerowych (mysz, klawiatura), jak specjalnego pilota (musi mieć logo zgodności z Windows Media Center).

Jednak są też wady. Po pierwsze, program Microsoftu umożliwia współpracę ze sprzętem opatrzonym odpowiednim certyfikatem zgodności. Jeśli myślisz, że leciwy tuner - który wykorzystujesz już od ładnych kilku lat - zadziała z modułem, to możesz się rozczarować. Program poprawnie wykryje sprzęt, a mimo to poinformuje o braku kompatybilności!

Drugą istotną wadą Media Center jest spore zużycie zasobów sprzętowych, zwłaszcza podczas rejestracji transmisji telewizyjnych. Aż się boimy myśleć, jaki procesor będzie potrzebny do nim za pomocą gestów (w Windows 7).

Nero - kiedyś tylko do nagrywania

Najpopularniejszy program do nagrywania to obecnie prawdziwy kombajn multimedialny, w którego skład wchodzi wiele uzupełniających się aplikacji. Nero ShowTime i Live pozwolą ci odtwarzać dowolną zawartość multimedialną na komputerze. Obsługują - poza dyskami DVD i SVCD - Blu-ray, pozwalają odtwarzać stacje telewizyjne (można je zapisywać bezpośrednio na krążkach) oraz radiowe (także DVB) oraz materiały zapisane w przeróżnych formatach (np. AVI, czym nie może pochwalić się np. Media Center). Nero ShowTime współpracuje z bazą Nero Scout i obsługuje dźwięk wielokanałowy DTS.

Pakiet Nero 9 oferuje także zaawansowane opcje przygotowywania oraz udostępniania multimediów, nie tylko do nagrywania, lecz także np. strumieniowego przesyłania wideo.

Program integruje się z Media Center i umożliwia płynne przełączanie się między nim a Nero Live. Dodatkowy gadżet pozwala oglądać telewizję w małym oknie na pasku bocznym Visty.