Domowe centrum multimediów: ZyXEL NSA-210

Firma ZyXEL zaprezentowała nowy model pamięci masowej, mogącej pełnić rolę domowego serwera multimedialnego. Urządzenie o oznaczeniu NSA-210 pozwala zmagazynować do 2 terabajtów danych, które może strumieniowo przesyłać do urządzeń w ramach sieci domowej.

Pamięć masowa NSA-210 współpracuje ze wszystkimi odtwarzaczami cyfrowych mediów, kompatybilnymi ze standardem DLNA (Digital Living Network Alliance). Urządzenie wyposażone jest w funkcję klienta sieci bezpośredniej wymiany plików z obsługą protokołów BitTorrent i eMule. "Problem spowolnionego pobierania oraz przerw w pobieraniu jest rozwiązany poprzez wsparcie trackerów RCP/UDP i tryb DHT (Distributed Hash Tables)" - czytamy w oficjalnym komunikacie ZyXEL.

Specyfikację urządzenia uzupełniają port Gigabit Ethernet, dwa porty Sata i USB.

Produkt umożliwia założenie serwera FTP oraz ułatwia publikację treści przesłanych do niego w serwisach Flickr i YouTube. Dysponuje też klientem RSS, umożliwiającym pobierane treści multimedialnych z Internetu, takich jak podcasty czy programy telewizyjne, i odtworzenie ich na komputerze bądź odbiorniku tv.

Jak podkreśla producent, urządzenie jest przyjazne środowisku - w czasie, gdy nie jest używane, automatycznie wyłączają się dyski twarde i wentylatory. Firma twierdzi też, że w porównaniu z tradycyjnymi pamięciami masowymi i serwerami plików konkurencyjnych firm NSA-210 zużywa do 85 % mniej energii. Pamięć można dodatkowo zaprogramować, by pracowała zgodnie z ustalonym harmonogramem (działała o ustalonych porach czy dniach).

Cena urządzenia została ustalona na 273 zł netto.

Więcej informacji: ZyXEL