Domowe kino bez kabli

Ekrany jak największe, odtwarzacze jak najcieńsze i najlepiej żeby wszystko było podłączone bezprzewodowo - tak w skrócie można opisać najnowsze urządzenia audio-wideo prezentowane na targach IFA. Jak co roku, do Berlina przybyli przedstawiciele najważniejszych (i tych mniej ważnych) firm z branży, by pokazać to, co przygotowali na nowy sezon. A jest o co walczyć, bo Europejczycy wydadzą w tym roku aż 84 mld euro na sprzęt elektroniki użytkowej.

Ekrany jak największe, odtwarzacze jak najcieńsze i najlepiej żeby wszystko było podłączone bezprzewodowo - tak w skrócie można opisać najnowsze urządzenia audio-wideo prezentowane na targach IFA. Jak co roku, do Berlina przybyli przedstawiciele najważniejszych (i tych mniej ważnych) firm z branży, by pokazać to, co przygotowali na nowy sezon. A jest o co walczyć, bo Europejczycy wydadzą w tym roku aż 84 mld euro na sprzęt elektroniki użytkowej.

Z swoistej rewii elektronicznej mody, jaką stały się berlińskie targi IFA, najbardziej spektakularnie wypadły stoiska (a właściwie całe hale), tradycyjnie już, gigantów rynku, takich jak Panasonic, Sony czy Philips oraz Samsung i LG. Samsung i Philips zrobiły na nas największe wrażenie, nie tyle samym rozmachem inscenizacji stoisk, ile różnorodnością prezentowanych nowatorskich urządzeń.

Domowe kino bez kabli

Zestaw combo Philipsa bezprzewodowo łączy się z internetem

To właśnie Samsung przodował w pokazach nowości i zaprezentował największy na świecie telewizor LCD (54 cale), imponujący, 70-calowy ekran plazmowy (choć LG pokazało ekran o cal większy), pierwszy zestaw combo z tunerem cyfrowego radiaczy odtwarzacz DVD o jakości HD. To ostatnie urządzenie jest szczególnie interesujące, bowiem jest także pierwszym odtwarzaczem na europejskim rynku wyposażonym w znane z monitorów LCD złącze wideo DVI. Dzięki niemu obraz w wysokiej rozdzielczości przesyłany do np. telewizora LCD, projektora czy ekranu plazmowego jest w postaci cyfrowej bez potrzeby konwersji. Uzyskana jakość, jak można się było naocznie przekonać, jest oszałamiająca. Eliminacja okablowania w sprzęcie audio-wideo to kierunek, w którym powoli zmierza wiele firm komputerowych i producentów elektroniki użytkowej. Podczas targów IFA można było zobaczyć wiele nowatorskich produktów, spośród których najciekawszymi były właśnie urządzenia przekształcające środowisko domowe w bezprzewodową sieć medialną.Bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku stało się rzeczywistością.

Domowe kino bez kabli

Aquos LC-15L1E to bezprzewodowy telewizor LCD Sharpa.

Sharp - największy producent telewizorów LCD - promował bezprzewodowe współdziałanie urządzeń AV. Aquos LC-15L1E to jego produkcji najnowszy 15-calowy telewizor bezprzewodowy, który pozwala oglądać filmy DVD czy ulubione programy telewizyjne w dowolnym miejscu... Jedynym mankamentem, nad którym inżynierowie koncernu muszą jeszcze popracować, jest dość ograniczony czas pracy wbudowanego akumulatora - ok. 2 godz. lub 3 przy obniżonej jasności ekranu.Warto było przyjrzeć się prezentowanym zestawom kina domowego, które, z oczywistych względów, wzbudziły nasze największe zainteresowanie. Combo Philipsa Streamium MXi-6000 może korzystać z zasobów internetowych i "na żywo" pobierać dane z globalnej sieci. To tzw. kino w pudełku. W jego skład wchodzi zmieniarka 5 płyt DVD (obsługuje także format SACD). Ma wbudowane końcówki mocy, dekodery oraz komplet kolumn. Najciekawsze są jednak możliwości przesyłania przez urządzenie danych drogą bezprzewodową. Po podłączeniu modelu do wyświetlacza (telewizor, ekran plazmowy czy projektor) możliwa jest transmisja drogą radiową danych z komputera PC, które następnie są wyświetlane bądź w przypadku plików audio odgrywane przez system. Komputer oczywiście musi mieć kartę do komunikacji bezprzewodowej w standardzie WiFi. Przepustowość maksymalna wynosząca 11 Mb/s okazuje się wystarczająca nie tylko do przesyłania plików dźwiękowych, lecz, co jest pewnym zaskoczeniem, również materiału wideo. Jednostka centralna systemu jest wyposażona w dekodery obrazu i dźwięku. Podczas prezentacji można było zobaczyć przesyłanie obrazu z dźwiękiem zapisanego w MPEG-1, czyli dużego objętościowo pliku. Możliwe jest także przesyłanie materiału zapisanego w innych formatach MPEG-2, DivX i Xvid. Philips obiecuje dopracowanie algorytmów transmisji, tak by w konsekwencji umożliwić przesyłanie drogą bezprzewodową obrazu w jakości zbliżonej do bezpośrednio odtwarzanego z płyt DVD. Oprogramowanie dekoderów będzie można aktualizować (a nawet będzie się ono samoczynnie aktualizowało, pobierając nowe wersje z Internetu).âNa targach wiele emocji wzbudzał prezentowany przez Pioneera i firmę tzw. projektor dźwięku. PDSP-1 to płaski panel będący wielogłośnikową kolumną, która jest w stanie zastąpić tradycyjny 6-kolumnowy zestaw. Jak to możliwe? Urządzenie ukierunkowuje strumienie dźwięku tak, że odbijając się od ścian pomieszczenia wracają do słuchacza, a ten ma wrażenie, że dźwięk pochodzi z rozstawionego dookoła kompletu kolumn.